UgensErhverv.dk

Indsats på kloakområdet

Kloak-, vejnet- og skolevedligeholdelsen er forsømte områder, mener Håndværksrådet.

28-05-2008

Kloak-, vejnet- og skolevedligeholdelsen er forsømte områder, mener Håndværksrådet.



Byggekonjunkturerne fortsætter den faldende tendens, som nu har varet i omkring halvandet år, konstaterer Håndværksrådet.

Branchens egne forventninger til fremtiden blev i april forværret med 2 pct.-point fra et i forvejen meget lavt udgangspunkt. Det fremgik af Danmarks Statistiks månedlige konjunkturbarometer for byggeriet.

Håndværksrådets byggeøkonom Bo Sandberg giver to forklaringer på de fortsat faldende byggekonjunkturer: Nedskæringerne i byfornyelsen samt det historisk lave niveau for erhvervsbyggeri, der er en følgevirkning af den internationale økonomiske afmatning.

Særligt de nye tal for ordrebeholdningen tyder på, at en række små og mellemstore virksomheder inden for byggeriet vil få vanskeligt ved at fastholde indtjeningen i resten af 2003. 43% af byggeriets virksomheder vurderer, at de i april 2003 havde en lavere ordrebeholdning end normalt for årstiden, mens kun ni procent vurderer, at ordrebeholdningen var større end sædvanligt. På dette område er der tale om en markant forværring i forhold til 2002.

Fordelt på brancher skiller malermestrene sig ud som de eneste med positive forventninger til 2. kvartal. I malerfaget ventes det, at den lave rente - og boligejernes deraf forøgede råderum - vil afspejle sig i en større reparations- og vedligeholdelsesindsats, herunder ikke mindst malerarbejde.

Bo Sandberg understreger, at en vending i byggeriets konjunkturer desværre stadig ikke synes umiddelbart forestående. For på trods af efterårets forlig om en ny boligpakke melder de projekterende led i byggeriets ordrekæde - arkitekter, rådgivende ingeniører og beregnere mv. - fortsat om stigende ledighed, hvilket næsten naturnødvendigt vil forplante sig til de udførende led i kæden.

På den baggrund foreslår Håndværksrådet, at man - i en passende dosering - fremrykker nogle allerede projekterede boliginvesteringer eller bevilger en ekstra indsats på forsømte områder som kloak-, vejnet- og skolevedligeholdelse. Derved kan det nuværende tilbageslag gøres mere afdæmpet end ellers, og samtidig kan risikoen for flaskehalse i 2004 faktisk mindskes.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger