Regeringen lægger op til et salg af almene boliger. Dansk Byggeri understreger, at der skal bygges nye boliger for pengene.
28-05-2008
Regeringen lægger op til et salg af almene boliger. Dansk Byggeri understreger, at der skal bygges nye boliger for pengene.
Regeringen har netop sendt en rapport om salg af almene boliger i høring og vil til efteråret fremlægge et lovforslag. Det er grundlæggende sympatisk at give den enkelte borger større valgfrihed og mulighed for at vælge sin egen bolig, mener Dansk Byggeri.
Rapporten indeholder blandt andet forslag om, at det skal være frit for den enkelte lejer at købe sin bolig, hvis der i afdelingen eller boligorganisationen er flertal for det, og at størstedelen af provenuet fra salget skal anvendes til nybyggeri af almene boliger.
- Det er vigtigt for boligmarkedet og arbejdsmarkedet, at der findes boliger, som alle har råd til at flytte ind i uden at skulle ud og låne store beløb. Hvis man giver mulighed for at sælge de almene boliger, vil man reducere mængden af lejeboliger. Derfor er det vigtigt at holde fast i, at provenuet fra salget skal finansiere opførelse af flere almene boliger
og ikke gå i den slunkne statskasse.
- Vi forventer, at de nye almene boliger, som salget kan finansiere, vil få begrænset effekt på byggeaktiviteten, da regeringen regner med, at salget og nybyggeriet vil blive spredt over en mangeårig periode, siger Vibeke Gaardsholt, afdelingschef i Dansk Byggeri.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Fra Typehus til Drømme Villa
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger