UgensErhverv.dk

Første bud

Danske Trælast har fået et salgstilbud på 171 kr. pr. aktie. - hvilket svarer til ca. 3.9 milliarder for hele koncernen.

28-05-2008


Danske Trælast har fået et salgstilbud på 171 kr. pr. aktie.
- hvilket svarer til ca. 3.9 milliarder for hele koncernen.

Codan har brug for pengene og ejer ca. 32%, markedet er trægt, og direktionen får udløst og indfriet et optionsprogram med ca. 22 millioner.

CVC, der er byderen, har i forvejen en kraftig satsning indenfor byggematerialer, så de kender branchen i Europa.

Mange vil mene, at de kr. 171 fratrukket 5 kr. i udbytte, der er lig med 166, er en meget lav kurs og godt 5 -7% fra de rammer, de fleste journalister havde vurderet med 4.2 milliarder som den opnåelige pris.

Købet er betinget af, at CVC opnår ejerskab af 90% af aktierne - de vurderes at sidde på ca. 60% allerede, hvilket er 2.4 milliarder.

På dagens pressemøde var der stor spørgelyst bl.a. fra analytikere fra Nordea... og det må huskes, at to store amerikanske fonde sidder på ca. 10% af aktierne.

Spillet er i gang.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Magasinet Gulv

    Magasinet Gulv

    Læs marts 2026 udgaven her

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Jacobi Tagtegl A/S

    Jacobi Tagtegl A/S

    Tysk kvalitets siden 1860!

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger