UgensErhverv.dk

Åbenhed om tag-kollaps

By&Byg skal følge syns- og skønsmændenes arbejde i sagen om Siemens Arena i Ballerup.

28-05-2008

By&Byg skal følge syns- og skønsmændenes arbejde i sagen om Siemens Arena i Ballerup.


Efter heftig kritik for at have været for passiv og skubbe ansvaret fra sig har økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) besluttet at sætte en ny byggeekspert på skandalesagen om tag-kollapset på Siemens Arena i Ballerup.

By&Byg (Statens Byggeforskningsinstitut) skal således følge syns- og skønsmændenes arbejde.

- Det drejer sig om at komme til bunds i det så hurtigt som muligt. By&Byg skal deltage i arbejdet,så vi ikke risikerer, at noget lignende sker igen, og at vi helt præcist får klarlagt, hvad der gik galt, fremhæver Bendt Bendtsen.

Det bliver forskningsleder Jørgen Nielsen, By&Byg, der inddrages i opklaringsarbejdet.

Han fulgte fra starten sagen på nærmeste hold og udtalte kort tid efter tag-kollapset:

- Der skal nok være én hovedforklaring på kollapset, men jeg er overbevist om, at omfanget kan forklares med, at en række andre fejl har spillet med ind.

Parterne har, efter forslag fra Voldgiftsnævnet for bygge- og anlægsvirksomhed, godkendt civilingeniør Peter Thorup fra det rådgivende ingeniørfirma Esben Kirkegaard i Vedbæk som leder af syns- og skønsarbejdet. Hans opgave er altså at besvare den liste af spørgsmål, som arenaens ejer, Ballerup Superarena Fonden, og de øvrige parter har stillet ham.

jhan

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger