UgensErhverv.dk

Længere reklamationsfrist skaber urimelige vilkår

Udvalg er nedsat for at se på forbrugerbeskyttelse ved erhvervelse af byggematerialer.

28-05-2008

Udvalg er nedsat for at se på forbrugerbeskyttelse ved erhvervelse af byggematerialer.

Af journalist Jørgen Hansen

En beslutning om, hvorvidt der skal indføres længere reklamationsfrist for byggematerialer, er skubbet lidt ud i fremtiden.

Som en direkte følge af Højesterets frifindelse af Dansk Eternit i november sidste år så Folketinget tidligere i år på den nye købelov og en eventuel forlængelse af reklamationsfristen for mangler ved byggematerialer.

Dansk Industri og Dansk Handel og Service gik på det tidspunkt i felten i håbet om at forhindre en vedtagelse af en 10-årig reklamationsfrist for byggematerialer. I dag gælder der en generel 5-års reklamationsfrist for mangler på byggematerialer.

Efter den hårde kritik fra bl.a. Byggematerialeindustrien – BI i Dansk Industri og Dansk Handel og Service besluttede justitsminister Lene Espersen (K) at sende spørgsmålet videre i et udvalg under ledelse af landsdommer Fritse Hove.

Ifølge kommissoriet for ’Udvalg om forbrugerbeskyttelse ved erhvervelse af byggematerialer’ skal udvalget komme med forslag til, hvordan man kan sikre forbrugerne bedre, eksempelvis ved at forlænge købelovens særlige reklamationsfrist for byggematerialer ud over de fem år.

Udvalget skal ligeledes overveje, om nye garanti- eller forsikringsordninger kan være en løsning. Udvalget skal slutte sine overvejelser senest 1. juli 2003.

BI er stærkt imod en forlængelse af reklamationsfristen, og det anføres, at Danmark allerede har et system, som giver længere reklamationsfrist for byggematerialer end for andre områder.

- Vi vil meget stærkt advare mod at gennemføre den markante opstramning for byggematerialer. Danmark er på vej til at gå enegang i EU, og det vil skabe urimelige vilkår for danske leverandører, siger branchedirektør Christian Lerche, Byggematerialeindustrien i Dansk Industri.

- Desuden er det helt urimeligt at kræve, at forbrugerne skal kunne reklamere over enhver type byggemateriale efter så mange år. Byggematerialer omfatter jo alt fra maling, fugemasse, lakerede gulve, oliebehandlede facader, badeværelseselementer og bærende betonsøjler.

- Disse produkter må forventes at have meget forskellige levetider og kan umuligt omfattes af en fælles, høj reklamationsfrist, mener Christian Lerche.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger