To store svenske selskaber, der i forvejen er godt repræsenteret i Danmark, går sammen med kapacitet på 150.000 kubikmeter trykimprægneret træ.
28-05-2008
To store svenske selskaber, der i forvejen er godt repræsenteret i Danmark, går sammen med kapacitet på 150.000 kubikmeter trykimprægneret træ.
Af journalist Jørgen Hansen
Det bliver stadig vanskeligere at være et mellemled i trævarebranchen – fremover bliver der langt mere direkte kontakt mellem den enkelte trælast og byggemarked.
Nu skæres et grossistled væk, som hidtil har været på det danske marked, når det gælder imprægneret træ.
Det sker, efter at Euroimp AB i Åstorp indgår i en fusion med Jabo Wood Products AB i Tranemo. Hidtil har Euroimp leveret omkring 25.000 m
Jabo og Euroimp, der er ejet af Ove Sandström, har netop truffet principbeslutning om at danne et fælles produktionsselskab, hvor ejerandelen bliver henholdsvis 40 og 60%. Den årlige kapacitet bliver på 150.000 m
Jabo er et datterselskab i Rörvik-koncernen, som STA også er ejet af. Den svenske koncern er atter igen ejet 40% af Södra Skogsägarne og er absolut størst i Sydsverige med omsætning på over 1 mia. kr.
- Vi kommer nu til at stå for imprægneret træ fra det nye fælles selskab og får dermed betydeligt større volumen fra en enkelt leverandør, ligesom vi fortsat vil få fra andre leverandører i Sydsverige, fortæller direktør Richard Primdahl, STA.
- Det er to selskaber, som begge hver for sig har været store i Danmark, men om vi så samlet fra det fusionerede selskab kommer op på 60-70.000 m
- Under alle omstændigheder får det en ret markant position på det danske marked, hvor der jo i alt sælges godt 200.000 m
Åben handel
Han oplyser, at agenten i modsætning til en grossist har åben handel og formidler en direkte kontakt mellem producent og tømmerhandel.
- Agenten er normalt leverandørens mand, for vi repræsenterer savværket, men han skal også være konkurrencedygtig og opnå den bedst mulige pris, så han er god ven med kunden. Man kan kalde det en form for ’midtermand’, hvor vi skæver til begge sider.
- Der er tale om åben handel, hvor vi henvender os til f.eks. seks-syv savværker, hvorefter det er op til kunden, hvor han vil købe.
- Agenten formidler så forbindelsen mellem det valgte savværk og kunden, og leverancen foregår direkte mellem disse, ligesom betalingen også foregår direkte mellem savværk og tømmerhandel. Agenten får provision for arbejdet, og denne provision ligger i faste rammer.
- For agenten, der før i tiden sædvanligvis kun havde kontakt med større tømmerhandlere, bliver det stadig mere vigtigt med den personlige kontakt til den enkelte tømmerhandel. Der vil ikke være plads til mellemled fremover, mener Richard Primdahl.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Læs marts 2026 udgaven her
Nedbrydning og Miljøsanering
Tagdækkernes faldsikringssystem
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger