Standardvinduesplader med laminat lige til at montere.
28-05-2008
Standardvinduesplader med laminat lige til at montere – udstilles i specielt udviklet modul
Af journalist Lars Solberg
Flere og flere gds’ere ønsker selv at montere vinduer i deres hjem, og så er det jo naturligt, at de også ønsker at sætte en vinduesplade på forneden. For at imødekomme dette behov har pladespecialisten Danlamin lanceret et koncept med et produkt kaldet dl-pladen, hvor kunden kan vælge mellem fem forskellige længder plader med højtrykslaminat. Pladerne kan også bruges til at afløse gamle slidte vinduesplader, og så er de velegnet til almindelige hylder.
For at gøre kundens tilgang til varerne så overskuelig som mulig har Danlamin udviklet et udstillingsmodul til pladerne, som er lige til at stille i byggemarkedet eller trælasten.
- Vi oplever, at forretningerne har et stigende behov for denne type produkter. Flere af deres kunder klarer selv monteringen af vinduer, og så er det jo oplagt, at der også er nogle vinduesplader, der passer til vinduet, og som er nemme og overskuelige at montere. Pladerne bruges dog også til andet end vinduesplader, for eksempel til hylder på væggene, fortæller Lars Østergaard Nielsen, der er chefkonsulent hos Danlamin.
Fire farver
Ud af de fem forskellige længder er de tre af dem i længder, der passer til de mest benyttede standardvinduer.
Der er fire forskellige typer laminatfarver at vælge imellem - hvid, grå, marmor og en type kaldet Graffiti, der er en mørkegrå farve med hvide børstestriber i.
Dl-pladen har en afrundet forkant og er retkantet på ender og bagkant. Endvidere har den en hvid bagside med en spærrelaminat.
Hvis standardpladerne ikke passer, kan de saves til.
- Pladerne er meget taknemmelige at have med at gøre. Køberen kan selv save, så den passer i længden. For at få en ny fin kant er det muligt at købe en rulle kantbånd, der passer til farven. Båndet er forsynet med lim, og det skal bare stryges på, og så sidder det fast, fortæller Lars Østergaard Nielsen.
For at gøre monteringen af vinduespladen lettere er der som tilbehør til pladen løse fer i poser med 10 stk. Feren er lavet i hårdt skummateriale og passer til alle standardvinduer i plast og træ. Den sømmes på bagkanten af pladen, og så kan pladen skubbes på plads.
Speciel udstilling
Standardpladerne og tilbehøret er placeret i et udstillingsmodul, der er specielt udviklet til disse produkter.
Arealmæssigt fylder det, hvad der svarer til en EUR-palle - 80x120 cm. Udstillingen/kassen er delt op i to afdelinger - én til hver side. Det betyder, at der er adgang til varerne fra begge sider.
Pladerne, der alle er enkeltvis folieemballeret, er placeret nederst. Over dem hænger de forskellige beslag og kantbånd, der skal bruges. Og øverst i øjenhøjde hænger en plakat med information om produkterne.
- Opbygningen gør den meget tilgængelig. På den ene side har vi placeret de hvide laminatplader, da der bliver solgt flest af dem, og på den anden side står de andre farver. Og samtidig med god tilgængelighed fylder den jo ikke meget, siger chefkonsulenten.
Pladerne er primært til gds-området, men Lars Østergaard Nielsen fortæller, at der også produceres plader til det professionelle område, hvor de typisk skal skæres til i den rette længde. Pladerne er enkeltvis folieemballeret og fås i længderne 305 og 410 cm. De kan udstilles med de andre træprodukter i trælasten.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Fra Typehus til Drømme Villa
Nedbrydning og Miljøsanering
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tysk kvalitets siden 1860!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger