Lettere rengøring og bedre indeklima i kontorhus med centralt støvesugeranlæg
28-05-2008
Lettere rengøring og bedre indeklima i kontorhus med centralt støvesugeranlæg
Af Niels Nielsen
Der er monteret et centralt støvsugeranlæg i kontorhuset på Arne Jacobsens Allé 15-17 i Ørestad. Centralstøvsugeranlæg er udbredt i Norge og Sverige, men anvendes her for en sjælden gang i et dansk kontorhus.
Anlægget fremhæves for at lette den daglige rengøring og forbedre indeklimaet i kontorområderne.
Til det fri
Udefra er det ikke til at se, at det er et norsk ejendomsselskab, der står bag opførelsen af det første kontorhus på den prominente Arne Jacobsens Allé i Ørestad. Går man i detaljer med husets faciliteter, springer det imidlertid i øjnene, at huset er udstyret med centralstøvsugeranlæg. En måde at klare rengøringen, der er udbredt i Norge og Sverige, men i dette projekt anvendes for en af de første gange i et dansk kontorhus.
’Et centralstøvesugeranlæg består af en centralt placeret sugeenhed, der automatisk går i gang, når rengøringspersonalet tilslutter en støvsugerslange til en særlig ventil placeret i gulvet inde i kontorområderne,’ forklarer ingeniør Hans-Erik Hansen, der har projekteret centralstøvsugeranlægget for virksomheden DHIAA Systemer.
’Sugeenheden er placeret på taget, hvilket betyder, at afkastet sker til det fri, hvorved indeklimaet forbedres ved, at man undgår de små partikler, der altid slipper gennem filteret i en almindelig støvsuger og pustes ud i rummet igen.’
Vakuumanlægget er oprindeligt udviklet til industriel ventilation, typisk i forbindelse med udsugning af giftig svejserøg i værftsindustrien, og derefter videreudviklet til anvendelse i store byggerier. I Norge anvendes systemet typisk i hoteller og kontorhuse samt i den tidligere Fornebu Lufthavn i Oslo.
Ingen støj
I kontorhuset på Arne Jacobsens Allé er tilslutningsventilerne i gulvet placeret med 4,5 meters mellemrum i etagernes to ganglinier. På den måde kan etagerne indrettes med både celle- og storrumskontorer.
’Et centralt støvsugeranlæg letter arbejdet for rengøringspersonalet, der ikke skal slæbe rundt på en tung støvsuger. Samtidig spares der penge på indkøb og vedligeholdelse af flere almindelige støvsugere, ligesom der heller ikke skal afsættes plads til opbevaring,’ fortæller Hans-Erik Hansen om de praktiske fordele ved sugeanlægget.
’I princippet er det også muligt for rengøringspersonalet at støvsuge i den normale arbejdstid, fordi anlægget ikke støjer.’
I hele kontorhuset er der samlet tre centrale sugeenheder, der hver suger med en kraft som 18 almindelige støvsugere. Hver sugeenhed er dimensioneret til at klare to brugere på hver etage på samme tid.
Støvet opsamles i et filter, der er placeret i kælderen.

Centralstøvsugeranlægget går automatisk igang, når rengøringspersonalet slutter støvsugerslangen til en særlig ventil i gulvet. - Foto: Tom Bartho.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tagdækkernes faldsikringssystem
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger