UgensErhverv.dk

Det russiske gulveventyr

Kontakt på fagmesse førte til millionaftale om gulvlægning hos supermarkedskæde i Rusland

28-05-2008

Kontakt på fagmesse førte til millionaftale om gulvlægning hos supermarkedskæde i Rusland

Af Lars Solberg

Efter Sovjetunionens fald kastede mange igangsættere og erhvervsfolk sig over det moderne Klondyke mod øst, men næsten lige så mange returnerede med dyrt købte erfaringer og ikke andet. Det var svært at trænge igennem et system, der har bevaret en god portion af de gamle traditioner for bureaukrati og korruption. Men efter de første 12 år som nation kommer der nu også succeshistorier fra Rusland. Dansk erhvervsliv har fået fat og indgår i dag profitable aftaler.

Et af disse økonomiske eventyr begyndte på fagmessen FoodTech Scandinavia i 2001, hvor gulvproducenten Ulfcar International A/S havde en stand for at vise deres bud på gulve til virksomheder inden for detailhandlen og fødevareindustrien.

- Der kom mange mennesker for at kigge på vores produkter. Men som det er på messer, er det jo kun meget få kontakter, der fører til salg. På messen kom der også en russer, og han efterlod sit kort. Det tænkte vi ikke så meget over. Men efter messen fulgte vi det op med et besøg i Rusland, og nu har vi leveret 40.000 m2 gulve og forhandler i øjeblikket om at levere endnu flere – måske op til 500.000 m2 gulve, fortæller Ulfcars adm. direktør Niels Vangsted på telefon fra Rusland.

Russiske supermarkeder

Niels Vangsted er netop ovre for at forhandle nogle aftaler på plads med kunden fra messen for to år siden.

Kunden er den russiske supermarkedskæde Lenta Cash & Carry, og manden, der opsøgte standen på FoodTech Scandinavia 2001, var kædens direktør. Det russiske firma var blevet inviteret til Herning af messearrangørerne.

Ulfcar kastede sig over opgaven, og i dag har de ordrer hjemme på et tocifret millionbeløb over en periode af fem år. Og eventyret er slet ikke slut endnu.
Supermarkedskæden har bygget fire centre og er ved at etablere over 30 nye centre.
Produktet fra det danske gulvfirma er et fugefrit akrylgulv, som firmaet har solgt til 25 lande og nu også til Rusland. Det danske firma leverer den flydende akryl til de russiske entreprenører, der bygger centrene.

Men Ulfcar har en supervisor på stedet, der hjælper de russiske håndværkere med at lægge gulvet.

Spændende og besværligt

Rusland har været en spændende, men også besværlig oplevelse, fortæller direktør Niels Vangsted.

- Det er vanskeligt at begå sig i det russiske erhvervsliv, hvor omgangsformen er helt anderledes, end den er i Danmark og Vesteuropa. Man skal virkelig kende kulturen og kommandovejen for at få ført ting ud i livet, siger direktøren.

En af de første ting, virksomheden gjorde ved ankomsten til Rusland, var at hyre en indfødt russer til at varetage deres interesser.

- Hvis man skal begå sig i Rusland, er det simpelthen nødvendigt at hyre en lokal. Man kommer ingen vegne uden. Det er i hvert fald vores erfaring, siger direktøren.
Ulfcar International tror på mulighederne i Rusland. Virksomheden har åbnet et salgskontor i landet og har også fået andre kontakter end supermarkedskæden. Blandt andet forhandler de om gulvleverancer til kommende IKEA-varehuse i Rusland.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • VinduesPladsen

    VinduesPladsen

    Vinduer, døre, trapper og kviste

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger