UgensErhverv.dk

Sælg køkkener med CAD

3D-computerprogrammer viser produkterne i rette sammenhæng og håndterer ordreadministration og fakturering.

28-05-2008

3D-computerprogrammer viser produkterne i rette sammenhæng og håndterer ordreadministration og fakturering.



Af journalist Lars Solberg

De såkaldte CAD-computerprogrammer, der er i stand til at visualisere objekter på en computer-skærm tredimensionelt, har i mange år været et fast arbejdsredskab på arkitekternes tegnestuer til udvikling, men også som en god måde at præsentere et forslag til et byggeri for en bygherre. Programmerne er så småt ved at vinde frem på andre områder blandt andet i forbindelse med indretning af et hjem. Firmaet Planit er en af de CAD-forhandlerne, der har udviklet programmer til præsentation og opbygning af køkkener, bad og soverum. Firmaet mener, at det er oplagt at bruge denne form for teknologi i for eksempel byggemarkeder.

- På dette område er der en forrygende udvikling. Vi har i dag programmer, der både visuelt og beregningsmæssigt kan utrolig mange ting. Men det vigtigste er næsten, at de er meget lette at betjene. I løbet af to dage kan vi oplære den person, der sælger køkkener, hvad enten han er i en køkkenafdeling i et byggemarked eller arbejder i forretninger, der sælger køkkener, fortæller Betina Bartholdt Sønder fra firmaet Planit ApS, der sælger CAD-systemet Planit Fusion, som specielt er udviklet til salgs- og marketingfolk inden for køkken, skabe, møbler og andet.

Programmet er blandt andet leveret til Poggenpohl Danmark, der sælger køkkener i luksusklassen. Denne producent har fået leveret et system, hvor der er indkodet alle de køkkenprodukter og -kataloger, som Poggenpohl forhandler. Derfra kan firmaet så selv designe køkkener for deres kunder.

Poggenpohl indretter altid selv deres køkkener med Planit.

Indbygget automatik

Men programmet har også en indbygget automatik, hvilket ifølge Betina Bartholdt Sønder gør det oplagt til for eksempel byggemarkeder.

- Computeren med programmet placeres i køkkenafdelingen, hvor forretningens køkkenelementer i forvejen er udstillet. Ekspedienten kan her sammen med kunden opbygge lige det køkken, kunden ønsker, fortæller Betina Bartholdt Sønder.
Kunden skal medbringe målene på køkkenet og de forskellige indretningskrav, der er givet på forhånd - eksempelvis hvis der er en gasledning, som ikke kan flyttes.

- I løbet af kort tid kan kunden se foran sig, hvordan de forskellige elementer vil passe ind i hans eller hendes køkken. Endvidere kan alt i rummet få samme farver og materialer som kundens eget, såsom vægfarver, gulvfliser etc. Man kan endda få kundens egen udsigt fra vinduerne med blandt andet solindfald. Kunden kan se det hele foran sig, og det gør det lettere at tage den store beslutning, som det er at investere i et nyt køkken, fortæller Betina Bartholdt Sønder fra Planit.

En ting er, at de visuelle salgsargumenter bliver stærkere med programmet. Salgs- og eftersalgsstyringen bliver også lettere.

Først og fremmest er der prisen på et køkken, som kunden jo naturligt er meget interesseret i. Den kan hele tiden følges af kunden på skærmen, når det ønskede køkken bliver opbygget. Hver gang der sættes et nyt element på skærmen, opskrives det samlede beløb.

Systemet er programmeret til at medtage alle de ting, der hører med, når man vælger for eksempel en bestemt skabsserie.

- Et køkken er jo en kompliceret ting at bygge op. Når man vælger de og de elementer, hører der en vis type beslag, sokkel eller bagbeklædning til. Manuelt er det et kæmpearbejde at samle alle informationerne sammen. Men alle disse informationer har vi indbygget i programmet, så når man sætter et nyt element ind, medregner programmet automatisk tilbehøret, fortæller Betina Bartholdt Sønder.

Trykke på en knap

Hvis CAD-fremvisningen fører til, at kunden ønsker handelen gennemført, kan sælgeren ifølge Betina Bartholdt Sønder bare trykke på en knap, og så bliver ordrerne effektueret.

Når handelen er i orden, går programmet selv i gang med at forberede ordrebestillinger enten til eget lager eller til andre forhandlere, som kan kontaktes automatisk via e-mail.
Endvidere udarbejdes den nødvendige dokumentation til, når arbejdet skal udføres med blandt andet målsatte tegninger til håndværkerne.

- Systemet er en god investering. Det er en stor hjælp i salgsargumentationen, da det giver kunderne en stor tryghed, når de kan se, hvad de bestiller. Og administrativt er det en meget lettere proces, siger Betina Bartholdt Sønder.

Programmet kan lægges på et firmas hjemmeside, hvor det kan bruges af sælgerne, men også kunderne har her mulighed for at gå ind og selv sammensætte deres drømmekøkken.





De nye CAD-programmer er lette at betjene for sælgeren og kan med det samme give kunden et 3D-computer-billede af, hvordan drømmekøkkenet kan se ud.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger