World Trade Center bliver i København.
28-05-2008
World Trade Center bliver i København.
Sommerens store udstillingssucces og arkitekturattraktion, Daniel Libeskinds planer for det nye World Trade Center, bliver i københavn.
Udstillingen Libeskind - World Trade Center | Dansk Jødisk Museum forlænges således frem til den 19. oktober 2003 i Dansk Arkitektur Center, Strandgade 27 B i København. Åbningstider: Mandag– søndag 10 –17.
Udstillingen har været så stor en succes, at Dansk Arkitektur Center kan tale om rekordhøje besøgstal.
- Folk er utroligt glade for udstillingen, og mange vender endda tilbage - ofte for at se filmoptagelserne af Libeskinds foredrag om hans planer for det nye World Trade Center og alle overvejelserne ag. Filmen varer knap en time og folk er tryllebundet. Libeskind er en fantastisk fortæller", udtaler Kent Martinussen, direktør i Dansk Arkitektur Center.
Filmen om Libeskinds arkitektur - symbolikken og tankerme bag de to udstillede projekter vises hver dag fra 10 - 17 og varer ca. 50 min.
Entrebilletterne til Libeskind-udstillingen er et tour-pas, som giver den besøgende mulighed for at vende tilbage til udstillingen på samme billet. Tourpasset koster 35 kroner og giver desuden rabat på udvalgte varer i restauranten og boghandlen i Dansk Arkitektur Center.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tagdækkernes faldsikringssystem
Fra Typehus til Drømme Villa
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Nedbrydning og Miljøsanering
Tysk kvalitets siden 1860!
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger