Næsten lige gode jobmuligheder uanset om en elev er blevet uddanet på skolebænken eller i praktik på en virksomhed.
28-05-2008
Næsten lige gode jobmuligheder uanset om en elev er blevet uddanet på skolebænken eller i praktik på en virksomhed.
Elever, der har lært det praktiske håndværk som tømrer, murer m.v. på skolebænken, har næsten lige så gode jobmuligheder som dem, der udelukkende har været i praktik på en virksomhed.
Det viser en ny undersøgelse foretaget af Arbejdsgivernes Elevrefusion.
Mere end to ud af tre skolepraktik-elever får en praktikaftale med en virksomhed, hvor de afslutter deres uddannelse.
Undersøgelsen får ikke opgøret om skolepraktik-ordningen til at ophøre. Skolepraktikken er det store stridspunkt i den reform af erhvervsuddannelserne, som regeringen i denne tid forsøger at forhandle på plads.
Dansk Industri og Dansk Byggeri har tidligere tordnet mod skolepraktikken. Organisationerne mener, ordningen over en årrække helt skal afskaffes. LO, TIB m.fl. mener til gengæld, ordningen har bevist sin værdi.
jh
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning og Miljøsanering
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger