Nyt temahæfte fra BIH sætter fokus på de nyeste muligheder med letklinkerbeton.
29-07-2004
Beton i alle afskygninger kæmper mod et elendigt image, der er hæftet på materialet på grund af omfattende sjusk for årtier siden.
- Elementer af letklinkerbeton er i dag er af de mest anvendte og betydningsfulde produkter inden for dansk byggeri. Men bygematerialet lider stadig under de myter, der stamer fra dårligt byggeri med beton i 60’erne, siger Bent Møller Jensen, formand i BIH (Dansk Beton Industriforenings Elementfraktion).
At slette det image og skabe et nyt, der markerer beton som et moderne og attraktivt materiale er et arbejde op ad bakke.
Derfor forstærker BIH nu indsatsen for at rette op på imaget med udgivelse af et temahæfte om de nyeste muligheder med letklinkerbeton. I hæftet er der grundlæggende information om materialet og dets egenskaber samt en række eksempler på anvendelsesmulighederne som elementer i råhuset.
Blandt de gode egenskaber for et sundt, sikkert og solidt byggeri, nævner BIH bl.a. at letklinkerbeton (små porøse luftfyldte kugler af hårdtbrændt ler, cement og vand) er diffusionsåbent og fugtregulerende, uorganisk, kemisk neutralt med et godt indeklima samtidig med at det er let at overfladebehandle og forankre i.
- letklinkerbeton er et effektivt, rationelt og økonomisk materiale, der kombinerer kvalitet og stordriftsfordele. Det betyder et sundt og hurtigt byggeri samt en god økonomi, understreger Bent Møller Jensen, der også fremhæver materialets store fleksibilitet og arkitektoniske frihed som attraktivt for både bygherre og projekterende.
Yderligere information om letklinkerbeton kan findes på www.bih.dk
- mir
Læs september 2023 udgaven her
Læs november 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Ofte kan gamle asbesttag med store økonomisk fordel renses, overfladebehandles og males til en brøkdel af prisen for et nyt tag
I fredags gav Søren Tscherning fra Tscherning og Thomas Hoff fra Afry deres bud på, hvordan man løser en række konkrete problemer i byggeriet i første afsnit af Brøgger & lederne i byggebranchen. Se eller lyt til programmet her
Bureaukratiet bestemmer over skandaler med byggeaffald. Miljøminister Magnus Heunicke (S) lader sig ikke påvirke af de mange ulovlige deponeringer af giftigt byggeaffald
Af 36 dødsulykker i bygge- og anlægsbranchen i årene 2018-2024 havde 12 af de omkomne et andet statsborgerskab end dansk