Knap så negative forventninger i byggeriet.
28-05-2008
Knap så negative forventninger i byggeriet.
Tømrermestre og malermestre har de mest positive forventninger til både beskæftigelse og omsætning, mens murermestre og glarmestre har de mest negative forventninger til beskæftigelse og omsætning.
Det fremgår af Danmarks Statistiks konjunkturbarometer for bygge- og anlægsvirksomhed juli 2003.
Bygge- og anlægssektorens forventninger til de kommende tre måneder er steget med 1 procentpoint fra minus 20 i juni til minus 19 i juli, når der korrigeres for sæsonudsving.
Sektoren har neutrale forventninger til beskæftigelsen i perioden juli til september i forhold til perioden april til juni, mens der er positive forventninger til omsætning. Omsætningen forventes således at stige i virksomheder, der repræsenterer 18% af beskæftigelsen i sektoren, mens 15% forventer en faldende omsætning. Forventningerne til ordrebeholdningen er på minus 18.
Netto forventes uændret beskæftigelse, netto forventer 3% stigende omsætning, og netto forventer 17% faldende tilbudspriser ved licitation.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tysk kvalitets siden 1860!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Fra Typehus til Drømme Villa
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning og Miljøsanering
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger