UgensErhverv.dk

Virksomheder ekskluderet

Dansk Byggeri Tagmalerforening skærper tonen.

28-05-2008

Dansk Byggeri Tagmalerforening skærper tonen.

Fire virksomheder er netop blevet ekskluderet fra organisationen Dansk Byggeri for ulovlig brug af BYG Garantiordning i deres markedsføring.

De fire virksomheder havde alle søgt om optagelse i Tagmalerforeningen under Dansk Byggeri, men blev ikke optaget, fordi de ikke opfyldte de kvalitetskrav, der er en forudsætning for at blive optaget i det eksklusive selskab.

Forbrugere, der skal have malet eller renoveret deres tag, opfordres af Dansk Byggeri til at tjekke, om håndværkeren er medlem af Dansk Byggeri Tagmalerforening på www.tagmalerforening.dk.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger