Dansk Byggeri Tagmalerforening skærper tonen.
28-05-2008
Dansk Byggeri Tagmalerforening skærper tonen.
Fire virksomheder er netop blevet ekskluderet fra organisationen Dansk Byggeri for ulovlig brug af BYG Garantiordning i deres markedsføring.
De fire virksomheder havde alle søgt om optagelse i Tagmalerforeningen under Dansk Byggeri, men blev ikke optaget, fordi de ikke opfyldte de kvalitetskrav, der er en forudsætning for at blive optaget i det eksklusive selskab.
Forbrugere, der skal have malet eller renoveret deres tag, opfordres af Dansk Byggeri til at tjekke, om håndværkeren er medlem af Dansk Byggeri Tagmalerforening på www.tagmalerforening.dk.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning og Miljøsanering
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Vinduer, døre, trapper og kviste
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger