UgensErhverv.dk

Isolering i nye formater

Isoleringsmaterialer er hidtil for en stor dels vedkommende blevet produceret i traditionelle standardmål, hvorefter håndværkeren har måttet bruge tid på at skære isoleringen til.

28-05-2008

En del af tilskæringsarbejdet overflødigt.

Isoleringsmaterialer er hidtil for en stor dels vedkommende blevet produceret i traditionelle standardmål, hvorefter håndværkeren har måttet bruge tid på at skære isoleringen til.

:- Byggetraditionerne har ændret sig, og derfor er det kun naturligt, at isoleringsmaterialet også tilpasses, så det er nemt at montere, siger konsulent Georg Klingbeil, Saint-Gobain Isover.

Producentens hyppigst anvendte isoleringsmaterialer har således fået nye formater, der er tilpasset standardmålene i byggeri. På den måde bliver en hel del af tilskæringsarbejdet overflødigt.

Hvor afstanden mellem spær og stolper i bygningskonstruktioner før varierede meget, er den nu stort set den samme i alle konstruktioner.

Ved isolering med de ændrede mål på de hyppigst anvendte isoleringsprodukter, som f.eks. Isover Flex, Isover Ruller og Isover Formstykker, kan håndværkeren ifølge Georg Klingbeil i 80-90% af tilfældene helt undgå at skære i materialet.

- Det er langt nemmere og hurtigere at arbejde med de nye mål, og så er der meget lidt materialespild, fordi vi sjældent skal skære isoleringspladerne til, siger tømrermester Jens Rudolf, Rudolf & Hansen A/S.

Samtidig har produkterne fået navn efter deres anvendelse. Man kan således nøjes med at huske, at der skal bestilles isolering til f.eks. skillevæg, gitterspær og hanebåndsloft.



I dette lavenergihus har jeg monteret isoleringen langt hurtigere end ellers, fordi den stort set passede ind i konstruktionen, så jeg undgik at skære isoleringen til, siger tømrermester Jens Rudolf.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger