UgensErhverv.dk

Hård kamp om toppen i entreprenørbranchen

Kun plads til fire-fem rigtig store entreprenørforetagender i Skandinavien, mener leder i det nye Hoffmann, der sætter ambitiøse indtjeningsmål.

28-05-2008

Kun plads til fire-fem rigtig store entreprenørforetagender i Skandinavien, mener leder i det nye Hoffmann, der sætter ambitiøse indtjeningsmål.

Af journalist Jørgen Hansen

Kampen om toppen i den skandinaviske entreprenørbranche vil i de kommende år blive yderligere intensiveret, og nogle vil falde af i svinget.

- Der bliver højst fire eller fem rigtig store entreprenørforetagender tilbage i Skandinavien, mener adm. direktør Jørgen Huno Rasmussen, H. Hoffmann & Sønner. Firmaet har netop skiftet navn og hedder nu Hoffmann.

Det kan vel næppe undre, han mener, at denne virksomhed vil blive blandt de førende.
- Vi kender allerede de to svenske giganter, og så er der jo kun to-tre pladser tilbage på toppen. Her var vi besluttet at besætte den ene.

I sommeren 2000 fusionerede det daværende H. Hoffmann & Sønner med den norske entreprenørkoncern Veidekke ASA. I dag er den samlede koncern Nordens fjerde største entreprenørvirksomhed med en omsætning på 12 mia. kr.

Nok så væsentligt viser resultatet af det første regnskab efter fusionen en markant bedre indtjening. Overskuddet før skat i 2001 blev forbedret med 23% til 43 mio. kr., hvilket er det højeste resultat i det danske selskabs 139-årige historie.

Øget overskud
I forbindelse med navneskiftet er der sat helt nye mål for indtjeningen i virksomheden.
- Vi vil vise, at det også er rentabelt at være ledende skandinavisk entreprenør. Traditionelt har entreprenørbranchen typisk tjent to procent af omsætningen. Vi har hidtil ikke været nogen undtagelse, men det nye mål er et overskud på tre procent af omsætningen i løbet af de nærmeste år og på sigt fire procent, siger Jørgen Huno Rasmussen.

Han tilføjer, at det måske nok er et ambitiøst mål, men det er nødvendigt, at der i byggebranchen skabes attraktive og udviklende virksomheder såvel af hensyn til kunder som medarbejdere.

Fusionen har også givet konkrete resultater på den måde, at Hoffmann har fået kontrakter på byggerier med norske partnere i Danmark på tilsammen en halv milliard kroner, som virksomheden alene aldrig havde haft en chance for at få.

- Kunderne bliver grænseoverskridende, så det bliver vi også. Vi oplever en stigende teknologisk udvikling, som medfører større kapitalkrav, og derfor udnytter vi nu styrken, vi har opnået ved at slå os sammen.

Samtidig kan medarbejdere udstationeres og få nye impulser og viden med hjem.

Partnering
Jørgen Huno Rasmussen mener, at entreprenørbranchen hidtil har været for indadvendt.
- Alle aktiviteter skal fremover være løsningsorienterede. Der skal være øget samarbejde, og partnering kommer i centrum. Det betyder, at kunden, projekterende og udførende sætter sig på samme side af bordet og ser på opgaven med fælles øjne.

- Der skal skabes merværdi i det fælles projekt. Partnering er således også en ny måde at tænke indtjening på. Det har vist sig, at der skabes større værdier til deling mellem de
involverede ved de nye partnerskaber.

- Hvis vi kan opfylde slutbrugerens behov tilstrækkeligt godt, bliver det en god forretning for kunden og investor og dermed for os, slår Jørgen Huno Rasmussen fast.

Ny vision
En ny vision er, at virksomheden skal skabe en bedre fremtid for menneskers livsudfoldelse. Denne vision er ligefrem blevet tegnet op som et hus, hvor fundamentet skal afspejle det professionelle, redelige, entusiastiske og grænsebrydende.
- Fire bærende søjler skal afspejle virksomhedens strategi. Kunderne er de vigtigste, kompetence er en forudsætning, ledelsen skal vise vej med uddelegering og frihed under ansvar samt sidst, men ikke mindst samarbejdspartnerne, som er nødvendige i fremtidens byggeri, skal behandles ligeværdigt.

Husets tag er symbolet på visionen om at skabe en bedre fremtid for menneskers livsudfoldelse.

Jørgen Huno Rasmussen lægger samtidig vægt på, at der er en stærk kultur i virksomheden.
- En ny analyse viser, at medarbejderne i en helt usædvanlig grad har taget godt imod de muligheder, som fusionen har givet. Der er et engagement og en vilje til omstilling, som jeg er meget stolt over. Den stærke Hoffmann-kultur vil være et af de allerstørste aktiver for os.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger