Kun få ugers svigtende ordretilgang efter terrorangrebet i USA.
28-05-2008
Kun få ugers svigtende ordretilgang efter terrorangrebet i USA.
Af journalist Jørgen Hansen.
Den almindelige usikkerhed i ugerne efter terrorangrebet 11. september i USA kunne også mærkes i den danske vvs-branche, især hos grossistkunderne på eksportmarkederne, men allerede hen mod jul var det tabte blevet indhentet.
- Branchen var generelt noget nede i ugerne efter 11. september, og som følge af svigtende ordretilgang nedjusterede vi da også vore forventninger til 2002. Det er i oktober, vi lægger budgetter, og det var kun kort tid efter den uhyggelige begivenhed.
- Vi sælger vore produkter via mellemhandlere, og de reducerede som følge af usikkerheden deres lagre i september og oktober, så vi blev dobbelt ramt. Men faktisk gik der kun omkring seks uger, før situationen atter var blevet nogenlunde normaliseret, fortæller adm. direktør Kim Boyter, Pressalit Group.
I oktober blev forventningerne til 2002 nedjusteret til en vækst på et par procent, men da det tabte fra september/oktober blev indhentet, og da ordretilgangen i januar fortsat var positiv med et ventet opsving i andet halvår, er der blevet opjusteret til en vækst på fem-seks procent.
Det betyder samtidig, at der skal ansættes flere medarbejdere i forbindelse med igangsætning af weekenddrift på fabrikken i Ry i Østjylland.
Virksomheden har arbejdet mere intensivt på at blive introduceret i USA – foruden på de østeuropæiske markeder, men omsætningen er fortsat relativt lille, og derfor kunne følgerne af terrorangrebet ikke mærkes så voldsomt, som det var tilfældet for større producenter på dette marked.
I Danmark er der stor vækst – både for Saniscan i trælaster og byggemarkeder og for Pressalit hos installatører. Specielt er nye produkter inden for tilbehør til Saniscan blevet en stor artikel. Virksomheden nyder godt af, at der er stor renoveringsaktivitet.
I både Holland, Belgien, England og Skandinavien er der store vækstrater – med Holland som klart bedste marked med 16% vækst. Her går virksomheden mod den generelle afmatning, da det i langt højere grad er lykkedes at komme ind i detailhandel.
For tredje år i træk kan byggekrisen i Tyskland mærkes. I Tyskland, et af hovedmarkederne, er det lykkedes at begrænse tilbagegangen ved at vinde markedsandele via introduktion af nye produkter.
Virksomheden øgede i 2001 omsætningen med 6,7% fra 371 til 396 mio. kr. Årsresultatet offentliggøres først i maj, men ventes trods store råvareprisstigninger at blive på niveau med 2000, da det var på 29,6 mio. kr. efter skat.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Nedbrydning og Miljøsanering
Fra Typehus til Drømme Villa
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tagdækkernes faldsikringssystem
Tysk kvalitets siden 1860!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger