UgensErhverv.dk

Gipsplader giver et sundere miljø

28-05-2008

Brugen af gipsplader breder sig. Materialet er let at håndtere. Det kan i en håndevending tildannes med en hobbykniv, inden pladen monteres. Men det praktiske element er kun en af de gode sider ved den over 100 år gamle opfindelse. Pladerne medvirker også til et sundere indeklima til gavn for beboerne.

Materialet har en stor fordel frem for mange andre typer væg- og loftprodukter. Det kan medvirke til regulering af luftfugtigheden i de rum, hvor overfladerne er monteret med gipsplader.
- Gipsplader er et produkt, som er i stand til at optage og afgive fugtighed – principielt ligesom teglsten. Det er positivt for personerne, som opholder sig i rummet, da det medvirker til at udjævne variationen i den luftfugtighed, der naturligt vil være i et lokale, fortæller Michael Amstrup, som leder den tekniske serviceafdeling hos gipspladeproducenten Gyproc i Danmark.

Og det har en praktisk betydning.
- Hvis der for eksempel opholder sig mange mennesker i et lokale, er fugttilførslen til rummet stor, og overfladen af gipspladerne vil i en vis udstrækning optage en del af fugtigheden. Når personerne igen forlader lokalet, falder rummets luftfugtighed, og gipspladerne vil langsomt afgive fugtighed til rummet igen, fortæller han.

Gør en forskel
Michael Amstrup understreger, at gipsplader ikke erstatter en bygnings totale ventilation, men han mener alligevel, at gipsmaterialet gør en stor forskel.

Og så er der en vigtig regel, som brugerne skal huske. Hvis pladerne skal fungere fugtregulerende på en ordentlig måde, må de ikke dækkes af for eksempel plastmaling, som er fuldstændig tæt. Disse malingstyper er dog næsten udgået af markedet.
Gipspladerne er også i sig selv uskadelige for mennesker, fortæller Michael Amstrup.

Industrigips er kalksten blandet med luft, vand og svovldioxid. Ved fremstilling af gipsplader tilsættes vand, stivelse, luftporedannende midler og flydende tilsætninger. Gipspladerne er godkendt af Dansk Indeklima Mærkning.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger