UgensErhverv.dk

Store forventninger til tregears akku-maskiner

28-05-2008

En ny generation af genopladelige professionelle bore/skruemaskiner og kombimaskiner med endnu højere hastighed, mere kraft, større drejningsmoment, flere slag i minuttet og større ydelse end hidtil på markedet om kort tid.

Af journalist Jørgen Hansen.

- Det ser ud til at være alle tiders produkt. Det er helt unikt, og jeg er overbevist om, at det vil opfylde et behov hos talrige professionelle håndværkere.

Salgsleder Jan Frandsen, 4A, der beskæftiger sig med salg af værktøj og maskiner til bygge- og anlægsbranchen samt det offentlige, var rimeligt imponeret, da han sammen med en række ledere fra håndværkerbutikker, trælaster og byggemarkeder forleden på Hotel Scandic i Roskilde blev præsenteret for en verdensnyhed indenfor akku slag-, bore- og skruemaskiner.

Det er en ny generation af genopladelige professionelle maskiner, der adskiller sig fra de hidtil kendte ved at have et tregears transmissionssystem, men også byder på en lang række andre forbedringer.
- Siden 1994 har Compact Power været branchens bestseller og samtidig markedsleder. Det er absolut vores flagskib, og det er en boremaskine, der samler hele akku systemet om slag-, bore- og skruemaskiner. Teknologien har imidlertid overhalet den, da der er sket en stor udvikling, hvad angår design og egenskaber.

- Nu kan vi således præsentere verdens første industrielle tregears akku serie af bore/skruemaskiner og kombimaskiner, som, når det kommer til præstationsevne, opnår en helt ny dimension. Serien, som hedder XRP3, har drejningsmoment, omdrejninger og køretid i verdensklasse, siger markedschef Steen Lindbo, DeWALT, der udvikler, fremstiller og markedsfører elværktøj til det professionelle marked.

Det er brugernes krav, der styrer udviklingen, og kravene er ifølge Steen Lindbo kraft/moment, holdbarhed, mange omdrejninger, driftstid samt pris/værdi.
- Serien er da også udviklet for at overgå forventninger fra professionelle håndværkere verden over, når det gælder funktionalitet, holdbarhed, ergonomi og levetid.
Sortimentet, som kan ses rundt om i håndværksbutikker, trælaster og byggemarkeder om kort tid, består af bore/skruemaskiner og slagbore/skruemaskiner på 12,0 V, 14,4 V og 18,0 V med både 2,0 Ah NiCD-batterier og 3,0 Ah NiMH-batterier. Der er hele 30 forskellige enheder.


Den første professionelle akku produktserie med tre gear er netop præsenteret for ledere i håndværksbutikker, trælaster og byggemarkeder landet over – her ses kombimaskinen DW981K.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger