UgensErhverv.dk

Øget privat udlejningsbyggeri

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen fremsætter en række lovforslag på boligområdet.

28-05-2008

Det ligger nu fast, hvilke bidrag økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen har til regeringens lovprogram 2002/03, og det gælder bl.a. en række lovforslag på boligområdet.

Der vil blive fremsat lovforslag om fremme af privat udlejningsbyggeri og indretning af tagboliger. Forslaget sigter på, at der igen kommer gang i byggeriet af private udlejningsboliger og indretning af tagboliger ved, at der gives private investorer bedre mulighed for at bygge og udleje boliger.

Det foreslås desuden, at den såkaldte Landsbyggefond frem til 2004 overtager statens merudgifter til ydelsesstøtte som følge af nedsættelsen af kommunernes grundkapital fra 14 til 7 procent. Inden udgangen af 2004 skal denne fonds deltagelse i finansieringen af det almene byggeri efter 2004 drøftes.

Det foreslås også, at fonden kan yde ydelsesstøtte til lån til almene afdelinger til finansiering af forbedringer, renoveringer, udbedring af byggeskader m.v. indenfor en årlig ramme på 1 mia. kr. i 2003-08.

Loven om byfornyelse søges ændret, så parterne i byfornyelsen motiveres til gennem forhandling i højere grad at inddrage private midler og alternative finansieringsmuligheder og dermed reducere den offentlige støtte.

For at fremme konkurrencen i det støttede boligbyggeri foreslås det, at bygherreopgaven fremover tildeles som selvstændig opgave efter ansøgning og gennem åben konkurrence mellem ansøgere. Efter forslaget vil også private bygherrevirksomheder kunne indgive ansøgning på lige fod med almene boligorganisationer.

Yderligere foreslås en aftrapning af den offentlige støtte til andelsboliger, så støtten er fuldt aftrappet ved udgangen af 2004. Herefter vil der alene kunne ydes kommunal garanti for realkreditlån til nyt andelsboligbyggeri.

Over de næste fem år vil der blive afsat en ekstra pulje på 1 mia. kr. til fremme af ungdomsboligbyggeriet. Der afsættes 100 mio. kr. i 2003 og 225 mio. kr. de følgende fire år. De ekstra midler fordeles på baggrund af konkurrence blandt private bygherrer. De støttede private ungdomsboliger skal være et supplement til de almene ungdomsboliger.

Eksisterende selvejende ungdomsboliginstitutioner får mulighed for at få offentlig støtte til at udvide den eksisterende ungdomsboligbebyggelse. Desuden får kommunerne bedre mulighed for at omdanne små almene familieboliger til ungdomsboliger.

Desuden er der nedsat et udvalg, somskal forberede en reform, der giver lejerne i det almene boligbyggeri mulighed for at overtage deres bolig på ejer- eller andelsbasis. Arbejdet skal være sluttet senest ved årsskiftet. Herefter tages stilling til, hvordan denne mulighed skal udmøntes i praksis.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger