UgensErhverv.dk

Træ-revolutionen

Store muligheder med byggeri af massive træelementer.

28-05-2008

Store muligheder med byggeri af massive træelementer.

Mange har den opfattelse, at træhuse er uholdbare, midlertidige eller kun til sommerbrug. Byggeri med massivt træ kommer til at rokke ved denne holdning.

En simpel metode til at bygge med elementer af massivt træ – brædder, der er sømmet, limet, dyvlet eller spændt sammen - åbner således store muligheder for træbyggeri i Danmark.
- Byggeri med massivt træ er lovende både med hensyn til pris, arkitektoniske muligheder, indeklima, miljøvenlighed, fleksibilitet og arbejdsmiljø, siger Martin Einfeldt fra træbranchens fælles informationsprojekt Træ Er Miljø.

På få år er der således bygget 20.000 m2 af sømmet massivtræ i Danmark – det gælder bl.a. ældreboliger, fleretagesboliger, kontorbyggerier, produktionshaller, skoler og børneinstitutioner.

Metoden til at bygge med elementer af massivt træ er blevet grundigt testet og dokumenteret, og Danmark er et foregangsland på dette område. Metoden er ikke patenteret, så det ligger frit for enhver at gå i gang med den.

Den store dokumentation, der er produceret, ligger frit tilgængelig på den danske træportal www.trae.dk

Træ Er Miljø begynder nu et større oplysningsarbejde om byggeri med massivt træ. Onsdag 25. september afvikles således en temadag om danske erfaringer og muligheder med byggeri af massive træelementer.

Arrangementet foregår dels på Aarslev Kro uden for Århus, dels på en byggeplads ved Hasselager, hvor 64 to-etagers boliger af sømmet massivtræ er under opførelse.
Temadagen og de øvrige informationsaktiviteter er finansieret af Produktudviklings-ordningen for Skovbruget og Træindustrien.

Træ Er Miljø er et samarbejde mellem syv organisationer og to styrelser under Miljøministeriet. Formålet er at formidle veldokumenteret viden om træ for at fremme brugen af dette miljøvenlige råstof.

- jhan

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger