UgensErhverv.dk

Godt forlig for byggeriet

Boligforliget godt modtaget i Byggeriets Arbejdsgivere og Danske Entreprenører.

28-05-2008

Det er et bredt forlig i mere end en forstand, og det lover godt for fremtiden. Det er vurderingen i Byggeriets Arbejdsgivere og Danske Entreprenører, som hilser både den brede vifte af elementer i forliget og det brede politiske fundament bag aftalen velkommen.

Boligforliget bliver positivt modtaget i byggeriet. I byggeriets organisationer, Byggeriets Arbejdsgivere og Danske Entreprenører, er man især tilfredse med, at forliget har en meget bred tilslutning blandt de politiske partier.

- Det er ingen hemmelighed, at vi længe har presset på for at få sat en dagsorden for de kommende års boligudbygning. Vi har påvist, at boligproblemet er voksende i vækstområderne, og at der således er behov for en indsats, som kan modvirke den voksende kløft mellem antallet af arbejdspladser og udbuddet af boliger.

- Det problem løser forliget ikke, men der er nu bred politisk vilje til at tage effektivt fat om boligudbygningen. Det lover godt for fremtiden, siger adm. direktør i Byggeriets Arbejdsgivere Jens Klarskov.

Adm. dir. Erik Ross Pedersen i Danske Entreprenører lykønsker også regeringen med det brede forlig, som nu giver sikkerhed for investorerne.

- Nu er det vigtig, at det forøgede boligbyggeri gennemføres på en sådan måde, at intentionerne om øget produktivitet og bedre samarbejde mellem parter i byggesektoren bliver gjort til virkelighed, siger Erik Ross Pedersen.

Boligforliget sikrer i denne omgang især flere boliger til unge, til ældre og til handicappede. Derudover omfatter forliget flere private udlejningsboliger og også nye almene boliger.

De mest nyskabende elementer er naturligvis, at der er afsat ganske betydelige midler til at stimulere byggeriet af nye private udlejningsboliger, at pensionskasserne får mulighed for at opføre ejendomme med såvel leje- som ejerboliger, samt muligheden for via fri huslejefastsættelse at indrette nye boliger i tagetager i private udlejningsejendomme.

- Der er blevet taget hul på mange af de områder, som længe har været efterlyst, og for byggeriet er det glædeligt, at der nu spilles så bredt ud. Der er en opgave at løfte for snart sagt enhver type byggevirksomhed, og det hilser vi selvfølgelig med tilfredshed, slutter Jens Klarskov.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Nye tal: Manglen på håndværkere bliver mere kritisk end hidtil forventet

Nye tal: Manglen på håndværkere bliver mere kritisk end hidtil forventet

MHvis udviklingen fortsætter, kan bygge- og anlægsbranchen i Danmark mangle op mod 65.000 håndværkere i 2035 – svarende til omkring hver tredje beskæftigede i branchen