UgensErhverv.dk

Præmiestigninger rammer især byggeriet

28-05-2008

Virksomhederne får en ekstraregning på omkring 600 mill. kr. i forsikringsbetalinger på arbejdsmiljøområdet - det såkaldte AES-bidrag. Stigningerne vil især ramme hårdt i byggeriet, hvor præmiestigningerne for flere brancher nærmer sig en tredobling.

- Det her er alvorligt. Det er en udgiftsbombe oven i en række af nye udgifter, som virksomhederne bliver pålagt i form af arbejdsmiljøafgifter og grønne afgifter. Virksomhederne får overdraget flere og flere sociale omkostninger - uden den nødvendige kompensation i form af lempelser på andre områder, siger administrerende direktør i Byggeriets Arbejdsgivere Jens Klarskov.

Tømrer- og snedkerbranchen, træ- og møbelindustrien, murer- og malerforretninger kan se frem til præmiestigninger på henholdsvis 228%, 144%, 142% og 266%. Det vil sige, at i eksempelvis en malermester med 10 ansatte vil præmiestigningerne pr. ansat stige fra 392 kr. til 1.432 kr. ? en samlet præmiestigning på mere end 10.000 kr.

De nye bidragssatser til AES, som fremgår af beregninger fra Arbejdsmarkedets Erhvervs Sygdomssikring, ser ud til at ramme især byggeriet hårdt. Det er så meget desto værre, som at arbejdskraften vejer særligt tungt indenfor byggeriet.

Jens Klarskov peger på, at der med det netop fremlagte lovkatalog er udsigt til
endnu flere udgifter relateret til virksomhedernes arbejdskraft. Den varslede
Arbejdsskadereform kan således medføre anerkendelse af flere arbejdsskader og
ændringer af ulykkesbegrebet.

- Fordyrelserne i forhold til forbrug af arbejdskraft når efterhånden et sådant omfang, at virksomhedernes konkurrencesituation svækkes alvorligt. Der er tale om en voldsom ekstrabeskatning af virksomhederne og deres forbrug af arbejdskraft, siger Jens Klarskov, og understreger at omkostningerne blive påført virksomhederne på et tidspunkt med vigende konjunkturer ? også i byggebranchen.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Nye tal: Manglen på håndværkere bliver mere kritisk end hidtil forventet

Nye tal: Manglen på håndværkere bliver mere kritisk end hidtil forventet

MHvis udviklingen fortsætter, kan bygge- og anlægsbranchen i Danmark mangle op mod 65.000 håndværkere i 2035 – svarende til omkring hver tredje beskæftigede i branchen