UgensErhverv.dk
Pris til dansk bygge-film

Pris til dansk bygge-film

Dokumentar om støbning af vindmølle-fundamenter vinder international filmpris.

20-05-2008

Den danske dokumentarfilm ´The 49 Giants´ har modtaget SILVER REMI AWARD i kategorien Corporate Communication ved Houston International Film & Video Festival.

Filmen handler om arbejdet med at støbe 49 gigantiske vindmøllefundamenter i Polen i 2006 og 2007, og om, hvordan fundamenterne transporteres fra Polen til Lillgrund syd for Øresundsbroen, hvor de anbringes offshore som fundament for 49 havvindmøller.

Filmen er produceret af Viggo Holm Jensen for entreprenørselskabet E. Pihl & Søn A.S. og Hochtief Construction A.G., der stod for udførelsen af det store projekt.

Viggo Holm Jensen har også produceret ´Byggestyring´ om Pihls byggestyring af Operahuset i København; en film som i øvrigt vandt guld på samme festival i 2005.

Festivalen i Houston er USA’s tredjestørste film- og videofestival, og mange kendte instruktører har været med her, bl.a. Steven Spielberg, George Lucas, David Lynch, Ridley Scott og Coen brødrene. Den varer ti dage og holdes i april/maj hvert år. I år var mere end 4.500 programmer tilmeldt konkurrencen.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Nye tal: Manglen på håndværkere bliver mere kritisk end hidtil forventet

Nye tal: Manglen på håndværkere bliver mere kritisk end hidtil forventet

MHvis udviklingen fortsætter, kan bygge- og anlægsbranchen i Danmark mangle op mod 65.000 håndværkere i 2035 – svarende til omkring hver tredje beskæftigede i branchen

Renault Trafic får maksimum stemmer og er Van of the Year 2027

Renault Trafic får maksimum stemmer og er Van of the Year 2027

End ikke BygTeks bilskribent havde drømt om, at Renault Trafic ville gøre rent bord ved kåringen som Van of the Year 2027. Bilen ventes at komme til Danmark til næste år