Installationsvirksomheden Bravida gør levering og service af elevatorsystemer til nyt landsdækkende fokusområde
29-02-2008
Afdelingsleder Ole Mogens Sørensen er netop rykket ind i virksomhedens nye kontor i Nupark i Holstebro, hvor han er i fuld gang med at finde det mandskab, som skal hjælpe med at sætte skub i selskabets nye indsats på elevatorområdet.
Bravida har allerede i flere år haft elevatorservice og nymontage på hylderne. F.eks. står virksomheden bag elevatorløsninger i Esbjerg Amtssygehus, Alsion i Sønderborg, Struer Museum og Holstebro Musikteater. Den nye afdelingsleder er en erfaren herre, bl.a. har han en baggrund som salgsingeniør, er uddannet el-installatør og har i de sidste syv år arbejdet som projektleder i Bravidas Herning afdeling, hvor han har haft ansvaret for elevatorområdet.
Nu bliver området skilt ud i et selvstændigt forretningsområde. Ole Mogens Sørensen og hans medarbejdere får til opgave at styre opgaverne, som i praksis vil blive løst fra Bravidas kontorer rundt omkring i landet med udgangspunkt fra hovedafdelingen i Holstebro.
Bravida har valgt placeringen i Nupark, fordi de her kommer til at bo dør om dør med en lang række tætte samarbejdspartnere som f.eks. de store landsdækkende entreprenør- og ingeniørvirksomheder samt en lang række projektudviklere, som i forvejen bor i parken.
- Jeg oplever det som en stor styrke at bo tæt på vore naturlige samarbejdspartnere. Desuden har vi fået nogle flotte rammer i et godt fagligt miljø, som også betyder at vi forhåbentlig får lettere ved at rekruttere medarbejdere, siger den nye afdelingsleder.
- tibu
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning og Miljøsanering
Læs marts 2026 udgaven her
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tagdækkernes faldsikringssystem
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
End ikke BygTeks bilskribent havde drømt om, at Renault Trafic ville gøre rent bord ved kåringen som Van of the Year 2027. Bilen ventes at komme til Danmark til næste år
Dansk Håndværk roser regeringens forslag om at fjerne kravet om byggeskadeforsikring fra 1. januar
MHvis udviklingen fortsætter, kan bygge- og anlægsbranchen i Danmark mangle op mod 65.000 håndværkere i 2035 – svarende til omkring hver tredje beskæftigede i branchen
Værdibyg har udgivet to vejledninger om projekteringsledelse. Vejledningerne er blevet til på opfordring fra byggeriets egne praktikere – som en håndsrækning til både nye og erfarne i rollen