Fem ledende medarbejdere hos Glenco har sammen med en kapitalpartner købt el-forretningen ud af virksomheden
25-01-2008
Målet for den nyoprettede virksomhed Intego A/S er at blive markedsleder indenfor to til tre år. Det skal ske ved, at virksomheden specialiserer sig på en række fagområder.
- Det er ingen hemmelighed, at ejerne bag Glenco ønskede at fokusere på andre forretningsområder. Derfor valgte vi at overtage den el-tekniske del og føre forretningen videre i et nyt selskab. Danske virksomheder udviser en stigende interesse for at outsource driften og vedligeholdelsen af deres el-installationer, så det økonomiske potentiale er enormt, siger Jens Frost Mikkelsen, adm. direktør i Intego og en af de nye ejere.
Ifølge Jens Frost Mikkelsen er det netop tendensen til, at virksomhederne herhjemme nedlægger deres egne vedligeholdelsesafdelinger, der vil gavne Integos forretning.
- De tekniske løsninger bliver mere og mere komplekse. Det gør det sværere for virksomhederne at få økonomi i at have deres egen vedligeholdelsesafdeling, fordi medarbejderne løbende skal på kurser. Det er baggrund for, at mange vælger at outsource vedligeholdelsen, siger Jens Frost Mikkelsen.
Jens Frost Mikkelsen peger desuden på, at hvor mange danske virksomheder tidligere har outsourcet dele af deres virksomhed til udlandet, så vælger flere nu at forbedre deres konkurrencefordele ved at optimere og fintrimme den eksisterende produktion og organisation. Her er et af besparelsesområderne outsourcing af det el-tekniske område.
Hvor der er en trend i markedet, vil der altid opstå en mod-trend. Det er det, vi vil opleve nu og i de kommende år, siger Jens Frost Mikkelsen.
Intego har fra start 400 medarbejdere og forventer en omsætning for 2008 på 350-400 millioner kroner.
- tibu
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tagdækkernes faldsikringssystem
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Nedbrydning og Miljøsanering
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
End ikke BygTeks bilskribent havde drømt om, at Renault Trafic ville gøre rent bord ved kåringen som Van of the Year 2027. Bilen ventes at komme til Danmark til næste år
Dansk Håndværk roser regeringens forslag om at fjerne kravet om byggeskadeforsikring fra 1. januar
MHvis udviklingen fortsætter, kan bygge- og anlægsbranchen i Danmark mangle op mod 65.000 håndværkere i 2035 – svarende til omkring hver tredje beskæftigede i branchen
Værdibyg har udgivet to vejledninger om projekteringsledelse. Vejledningerne er blevet til på opfordring fra byggeriets egne praktikere – som en håndsrækning til både nye og erfarne i rollen