Nye mødesteder skal skabe kontakt mellem studerende og byens borgere.
18-12-2007
Nye mødesteder skal skabe kontakt mellem studerende og byens borgere
Fremtidens universiteter bør sameksistere med byerne. Bylivet skal integreres med campuslivet og omvendt. Bylivet skal trækkes ind på campusområdet og omvendt skal campuslivet trækkes ud i byen.
Det er anbefalingerne i en ny rapport med titel ´Fremtidens Campusområder – fra den akademiske landsby til urban universitetshub´, som JUUL|FROST Arkitekter har udarbejdet for Universitets- og Bygningsstyrelsen.
Rapporten påpeger, at interdisciplinaritet, nye faglige hybrider, liv/aktiviteter udenfor den normale undervisningstid og universiteternes interaktion med byen får øget betydning for fremtidens campusmiljøer.
Rapporten er er en del af et større tiltag i Universitets- og Bygningsstyrelsen med navnet Projekt Campus, som sætter fokus på den fysiske planlægning og indretning af danske universitetsområder.
Rapporten bygger på komparative analyser af MIT (Massachussetts Institute of Technology), ETH (Die Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) og Lancaster University, kortlægninger af Sydansk Universitet, Nørre Campus på Københavns Universitet samt Universitetsparken ved Aarhus Universitet.
Rapporten munder ud i et idékatalog, der skal inspirere til den fremtidige udvikling af de danske campusområder.
- nn
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Fra Typehus til Drømme Villa
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tysk kvalitets siden 1860!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit
Mange måneders forberedelser skal nu omsættes til praksis på den store byggeplads i Randers, hvor det nye hospitalsbyggeri, der er blevet døbt Vita, skal stå færdig i 2033
Et nyt studie af DTU i samarbejde med Brunata viser forskelle i returtemperaturen på op til 10 grader. Det betyder en mulig økonomisk konsekvens for fjernvarmekunderne