UgensErhverv.dk

Konkursramte Skovbo solgt til svenskere

Fiskarhedenvillan overtager dele af en af de førende danske træhusproducenter.

13-12-2007

Totalbyg blev deres skæbne. Den let omskrevne titel på en WC Fields klassiker er meget rammende for Skovbo, en af Danmarks førende træhusproducenter.

Ti år gamle Skovbo leverer træhuse til både selvbyg, medbyg og totalbyg. Med stor succes indenfor selv- og medbyg, mens problemer med totalbyg-konceptet i sidste ende førte til at Skovbo blev begæret konkurs. Manglende erfaringer med totalbyg, begrunder firmaet selv miseren.

Nu er med- og selvbygdelene solgt til svenske Fiskarhedenvillan. En virksomhed ejet af den danske kapitalfond Polaris, og som med 400 opførte bygselv træhuse hører til de fire største træhusproducent i Sverige.

- Grundlæggende er Skovbo en virksomhed med fremragende medarbejdere og attraktive produkter. Men der er begået fejl, som ikke kunne rettes hurtigt nok til, at hele virksomheden kunne reddes. Nu får den sunde del af virksomheden en ny kapitalstærk ejer og en administrerende direktør med stor ekspertise i ledelse af denne type virksomhed, siger tidligere Lego-direktør Poul Plougmann, der i knapt et år forsøgte at rette op på Skovbo.

60 kunder, der har købt selv- og medbygkonceptet, vil få leverancerne fra Fiskarhedenvillan, idet byggeprojekterne er købt af konkursboet. Fiskarhedenvillan har oprettet et dansk selskab, hvor de danske byggeprojekter placeres.

Derimod indgår 30 kunder, der har købt totalbyg-huse, ikke i handlen. De er i stedet henvist til at rede deres udeståender hjem via boets kurator.
Ejerne bag det nye Skovbo begrunder forskelsbehandlingen med, at man ikke har erfaringer med totalbyg og derfor ikke vil kaste sig ud i færdiggørelsen af husene.

18 af de oprindelige 60 medarbejdere i Skovbo fortsætter i det nye selskab. Skovbo har til huse i Børkop ved Fredericia, men det nye selskab vil flytte virksomheden til en anden adresse i samme geografiske område.

- mir

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit

Milliarddyrt hospitalsbyggeri i Randers går ind i næste fase

Milliarddyrt hospitalsbyggeri i Randers går ind i næste fase

Mange måneders forberedelser skal nu omsættes til praksis på den store byggeplads i Randers, hvor det nye hospitalsbyggeri, der er blevet døbt Vita, skal stå færdig i 2033

Luft i radiatorerne kan også mærkes på pengepungen

Luft i radiatorerne kan også mærkes på pengepungen

Et nyt studie af DTU i samarbejde med Brunata viser forskelle i returtemperaturen på op til 10 grader. Det betyder en mulig økonomisk konsekvens for fjernvarmekunderne