XL-Byg CF Petersen & Søn i Køge blev den første ’Årets forretning’ i XL-Byg-kæden
04-12-2007
CF Petersen åbnede ny trælast med tilhørende proffbutik og byggemarked på Værftsvej den 5. marts i år, og allerede knapt ni måneder senere var hæderen som årets XL-forretning hjemme.
CFP er i øvrigt den første forretning til at tage trofæet – en gylden hammer i glas montre - da XL-Byg endnu ikke har eksisteret et år.
Kåringen fandt sted på XL-Bygs årlige kædemøde i slutningen af november. Vinderen er fundet ud fra ti forskellige kategorier indenfor bl.a. vækst, vinder- og salgskultur, fokus på personaleudvikling, attraktive medarbejderforhold, innovation og en forretning, der giver konkurrenterne baghjul.
Vil fortsætte som nr. 1
CP Petersen har desuden ligget højt i vurderingen hos kædens ’mystery shoppere’, der bl.a. tjekker kundeservicen og hvor godt forberedt forretningen er på at sælge varer fra tilbudsavisen.
Også her har forretningen i Køge ligget konstant højt, og det glæder selvfølgelig ledelsen, der består af tømmerhandler Michael Buhl og salgsdirektør Jes Gravesen.
- Vi er virkelig glade for, at vi er rated meget højt på personalepolitikken, for medarbejderne og vores høje troværdighed er vores grundlag for at være på markedet. Og heldigvis er medarbejderne enige med os i, at nu er der kun et mål, og det er at blive her som nummer ét, siger Jes Gravesen med et smil, der står godt til den gyldne hammer som, sammen med diplomer og 20.000 kr. til et firmaarrangement, er symbolet på hæderen.
louise@odsgard.dk
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning og Miljøsanering
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Læs marts 2026 udgaven her
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Fra Typehus til Drømme Villa
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit
Mange måneders forberedelser skal nu omsættes til praksis på den store byggeplads i Randers, hvor det nye hospitalsbyggeri, der er blevet døbt Vita, skal stå færdig i 2033
Et nyt studie af DTU i samarbejde med Brunata viser forskelle i returtemperaturen på op til 10 grader. Det betyder en mulig økonomisk konsekvens for fjernvarmekunderne