UgensErhverv.dk

Nordisk hotelkæde i stor vækst

Scandic åbner to nye jyske hoteller og bygger nyt i Norge.

29-11-2007

I oktober-måned kom meddelsen om at hotelkæden Scandic bygger nyt stort hotel med 575 værelser i Berlin.

Og den voldsomme nordeuropæiske vækst fortsætter her i november, hvor kæden herhjemme dels har åbnet det nye Scandic Sønderborg og dels meddelt af den fra 1. februar 2008 overtager det nuværende Hotel Jacob Gade i Vejle med 71 værelser.

Senest er det desuden offentligtgjort, at Scandic bygger nyt hotel i Stavanger i Norge.

- Stavanger er en vigtig hotel-destination i Norge og tilstedeværelsen i byen er vigtig for at Scandic effektivt kan betjene vores store norske og internationale kunder. Et fantastisk nyt hotel, som dette, er en vigtig del af vores nye vækststrategi, siger Frank Fiskers, koncernchef Scandic.

Det nye hotel får 200 værelser, restaurant og bar, samt konferencefaciliteter for op til 600 personer. Hotellet er beliggende midt i forretningsområdet i Forus tæt på offentlig transport, buitkker, restauranter og caféer.

- nn

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit

Nybyggeri med risiko for overophedning

Nybyggeri med risiko for overophedning

Boligministeren vil næste år vurdere, om Bygningsreglementets regler for temperaturer i nybygninger skal revideres

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?