Når Bauhaus i slutningen af 2008 åbner i Hjørring, bliver det med succeskonceptet drive in
08-11-2007
Bauhaus er lige nu ved at opføre nyt byggevarehus i Hjørring. Det nye Bauhaus bliver på 13.500 kvadratmeter og bliver Danmarks nordligste byggevarehus med drive in-tømmerhandel.
Det nye Bauhaus kommer til at ligge på Frederikshavnsvej i Hjørring og bliver nabo til det et år gamle butikscenter, der blandt andet huser Punkt 1 og Idémøbler, og som allerede er en succes blandt byens handlende. Opførelsen af byggevarehuset er allerede i gang, og Bauhaus forventer at kunne byde de første kunder velkommen i slutningen af 2008.
Danmarks nordligste drive in-tømmerhandel
Med det nye byggevarehus får Hjørring landets nordligste drive in-tømmerhandel. Drive in forbindes oftest med fast food eller biografer, men i det nye Bauhaus får kunderne til næste år mulighed for at køre helt ind i lagerområdet og læsse varer direkte ind i bilen.
I drive in-området findes materialer, som ellers kan være besværlige for kunderne at få med sig hjem. Blandt andet cement, tagplader, døre og vinduer.
- Vores drive in-koncept er allerede en stor succes i både Århus, Herning og København, og vi glæder os til at byde de nordjyske kunder indenfor. Vi forventer, at de vil blive lige så vilde med konceptet som kunderne i resten af landet, siger administrerende direktør i Bauhaus, Mads Jørgensen.
Nordjyske HP Entreprise står både bag projektudviklingen og opførelsen af det nye byggemarked.
-los
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Tagdækkernes faldsikringssystem
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Vinduer, døre, trapper og kviste
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit
Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?
Ny specialmaskine skal løse krævende graveopgaver hurtigere, mere præcist og med bedre arbejdsmiljø. Norva24 forventer at investere i flere af den nye type gravesugere i de kommende år
Branchedirektør for byggeri, Katrine Bjerre kvitterer samtidig for, at boligminister Jacob Mark (SF) hiver det store viskelæder frem og fjerne unødvendige regler i Bygningsreglementet