UgensErhverv.dk

Tekniske skoler satser på 3D

Campus-aftale skal forberede studerende på tredimensionel fremtid.

19-10-2007

Aalborg Tekniske Skole og Nordjyllands Erhvervsakademi har netop forhandlet en campus-aftale på plads, der sikrer de studerende på adgang til de nyeste og mest moderne CAD-programmer fra Autodesk.

I første omgang omfatter aftalen 200 licenser, men det tal ventes at stige til knap 1.000 licenser inden for et par år.

Et af de helt centrale punkter i campus-aftalen er, at skolerne fremover automatisk opdateres med de nyeste programversioner.

- Vi kan i princippet shoppe frit rundt mellem licenserne, og det giver os en hidtil uset frihed i forhold til at tilrettelægge undervisning og projektarbejde. Tilsvarende kan vi justere licenserne afhængig af den generelle udvikling i erhvervslivet, hvor vi i byggebranchen eksempelvis forventer en udvikling væk fra AutoCAD Architecture over mod den objektbaserede 3D-løsning AutoCAD Revit, siger Ole Larsen, der er IT-medarbejder på Nordjyllands Erhvervsakademi og ansvarlig for den nye campus-aftale.

Som en del af campus-aftalen tilbydes de studerende nu Autodesk-licenser til priser markant under de sædvanlige priser på studielicenser, og dermed ventes aftalen også at gøre et massivt indhug i udbredelsen af ulovlig og usikker piratkopieret designsoftware blandt de studerende.

Aftalen er indgået med den danske CAD-forhandler CADXpert.

- nn

Brochurer

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?

Første gravesuger med turbineteknologi

Første gravesuger med turbineteknologi

Ny specialmaskine skal løse krævende graveopgaver hurtigere, mere præcist og med bedre arbejdsmiljø. Norva24 forventer at investere i flere af den nye type gravesugere i de kommende år

Dansk Erhverv spår fremgang i byggeriet i år

Dansk Erhverv spår fremgang i byggeriet i år

Branchedirektør for byggeri, Katrine Bjerre kvitterer samtidig for, at boligminister Jacob Mark (SF) hiver det store viskelæder frem og fjerne unødvendige regler i Bygningsreglementet