UgensErhverv.dk
Fyrtårn i støbeskeen

Fyrtårn i støbeskeen

MT Højgaard skal bygge Naturvidenskabernes Hus i Bjerringbro.

10-10-2007

MT Højgaard skal bygge Naturvidenskabernes Hus i Bjerringbro

Det bliver MT Højgaard, der skal stå for opførelsen af det nye Naturvidenskabernes Hus i Bjerringbro.

Bygningen skal være et fyrtårn for naturvidenskab, hvor der skal forskes i naturvidenskabelig pædagogik, så man kan fange børns interesse og lyst til naturvidenskab.

Bygningen bliver i sig selv et stykke naturvidenskab med synlige tekniske installationer, der viser, hvordan et hus både modtager og forbruger energi.

- Vi stammer jo selv fra naturvidenskabens verden med masser af ingeniører og konstruktører i virksomheden, så vi glæder os kolossalt til byggeopgaven. Vi vil gøre vores til, at både kunderne i dette projekt og de elever, der skal besøge stedet, får en god oplevelse, siger Hans Jørgen Pedersen, regionsdirektør i MT Højgaard.

Bag projektet står erhvervsliv, offentlige myndigheder og uddannelsesverdenen i fællesskab og pengene til at realisere projektet kommer fra Realdania, Poul Due Jensens Fond, Viborg Kommune, Hedeselskabet, Nordea Danmark Fonden og flere andre fonde.

På samme måde opføres bygningen i partnering med åben dialog, tillid, fælles økonomiske interesser og tidshorisont mellem bygherre, arkitekt og entreprenør.

Bygningen er tegnet af arkitektfirmaet NORD og har en hovedentreprisesum på 44 mio.kr. for 2.500 m2. Indvielse i 2009.

- nn

Brochurer

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?

Første gravesuger med turbineteknologi

Første gravesuger med turbineteknologi

Ny specialmaskine skal løse krævende graveopgaver hurtigere, mere præcist og med bedre arbejdsmiljø. Norva24 forventer at investere i flere af den nye type gravesugere i de kommende år

Dansk Erhverv spår fremgang i byggeriet i år

Dansk Erhverv spår fremgang i byggeriet i år

Branchedirektør for byggeri, Katrine Bjerre kvitterer samtidig for, at boligminister Jacob Mark (SF) hiver det store viskelæder frem og fjerne unødvendige regler i Bygningsreglementet