Fonden BYG-ERFA har netop udgivet et nyt erfaringsblad med titlen: ”Undertage - diffusionstætte og diffusionsåbne”.
27-09-2007
Der har gennem en del år været problemer forbundet med uhensigtsmæssigt valg eller forkert udførelse af undertage, hvilket fx har reduceret levetiden og medført alvorlige fugt-, råd og svampeskader. Dette nye erfaringsblad gennemgår materiale- og udformningsmæssige forudsætninger for valg af undertag, samt hvor de projekterende og udførende skal være opmærksomme ved nybyggeri og renovering.
Undertage under tagdækninger anvendes for at beskytte de underliggende konstruktioner dels mod indtrængende regn og sne dels mod kondensdryp.
Undertaget har afgørende betydning for et tags tæthed, men da det ofte er skjult bag isolering, er det svært tilgængeligt for inspektion og reparation. Det er derfor vigtigt, at alle de involverede i byggeprocessen – både rådgivere, projekterende, udførende og tilsyn – er meget opmærksomme på, at der anvendes det bedst egnede undertag, og at det indbygges korrekt.
Til orientering har vi lagt en oversigt over relevante erfaringsblade på www.byg-erfa.dk under temaet Undertage.
”Undertage - diffusionstætte og diffusionsåbne”.[bladnummer (27) 07 06 29] er udarbejdet af arkitekt MAA Søren Peter Bjarløv, SPB Arkitektrådgivning ApS, sekretariatsleder, civilingeniør Morten Hjorslev Hansen, DUKO Dansk Undertagsklassifikationsordning og civilingeniør, seniorforsker Erik Brandt, Statens Byggeforskningsinstitut (SBi/Aalborg Universitet).
Resumé af erfaringsbladet kan ses på www.byg-erfa.dk
Tagdækkernes faldsikringssystem
Vinduer, døre, trapper og kviste
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Fra Typehus til Drømme Villa
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit
Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?
Ny specialmaskine skal løse krævende graveopgaver hurtigere, mere præcist og med bedre arbejdsmiljø. Norva24 forventer at investere i flere af den nye type gravesugere i de kommende år
Branchedirektør for byggeri, Katrine Bjerre kvitterer samtidig for, at boligminister Jacob Mark (SF) hiver det store viskelæder frem og fjerne unødvendige regler i Bygningsreglementet