UgensErhverv.dk

Sommerhuse i bondegårde

Moderniserede landbrug er oplagte feriemål viser ny undersøgelse.

31-08-2007

Moderniserede landbrug er oplagte feriemål viser ny undersøgelse

Det er igen blevet trendy at tage i sommerhus i Danmark. Og sommerhuset skal have historie og patina, ligge isoleret i den fri natur og kunne sagtens være en renoveret bondegård.

Det fremgår af en ny undersøgelse, som Bygningskultur Danmark har iværksat.

Tusindvis af bondegårde og landbrugsbygninger over hele landet ligger i dag øde og forladte hen, fordi de er blevet for små til landbrugsdrift.

Ved at renovere udvalgte landbrugsejendomme og bruge dem som sommerhuse kan uerstattelige bygninggskulturelle værdier reddes - samtidig med, at tyndt befolkede distrikter får tilført nyt værdigrundlag.

Men det kæver en mere fleksibel landbrugslov.

Ifølge Bygningskultur Danmark handler interessen for bondegårde som feriebolig ikke om, at dansksern vil på bondegårdsferie eller tilbage til fortidens Morten Korch-idyl. De ønsker en renoveret bondegård med moderne faciliteter sammend med ro og afstresning i idylliske omgivelser.

- tm,nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?

Første gravesuger med turbineteknologi

Første gravesuger med turbineteknologi

Ny specialmaskine skal løse krævende graveopgaver hurtigere, mere præcist og med bedre arbejdsmiljø. Norva24 forventer at investere i flere af den nye type gravesugere i de kommende år

Dansk Erhverv spår fremgang i byggeriet i år

Dansk Erhverv spår fremgang i byggeriet i år

Branchedirektør for byggeri, Katrine Bjerre kvitterer samtidig for, at boligminister Jacob Mark (SF) hiver det store viskelæder frem og fjerne unødvendige regler i Bygningsreglementet