UgensErhverv.dk
Internationale øjne på Herning

Internationale øjne på Herning

18 europæiske arkitektteams gav forslag til bindeled over jysk motorvej.

02-08-2007

18 teams af unge europæiske arkitekter valgte at satse på Herning i den fælleseuropæiske arkitektkonkurrence, Europan, for arkitekter under 40 år.

opgaven lød på at løse en af byens største byplanmæssige udfordringer: At skabe fysisk og mental sammenhæng mellem Herning By og erhvervs- og kulturbydelens Birk på tværs af den nye motorvejsrute 18.

- Vi er uhyre tilfredse med, at så mange arkitekter har valgt at tage udfordringen i Herning op. Det understreger endnu engang, at Herning opfattes som en spændende by i rivende udvikling – ikke bare i Danmark, men internationalt, siger Knud B. Troelsen, formand for byplanudvalget i Herning.

- Ligesom det nye Kunstmuseum af Steven Holl er Europan-konkurrencen med til at sætte Herning på det internationale landkort. Vores udfordring til de unge arkitekter er nemlig meget global. Byer og motorveje med lignende udfordringer findes rigtig mange steder i verden. Derfor er der ingen tvivl om, at samtlige 18 projektforslag vil blive studeret nøje, siger Knud B. Troelsen.

Det er første gang Danmark deltager i Europan. Udover Herning stillede Ørestad og Vejle grunde til rådighed for konkurrencen med deltagelse af henholdsvis 36 og 14 europæiske arkitektteams.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Her er de nominerede til Van of the Year 2027

Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?

Første gravesuger med turbineteknologi

Første gravesuger med turbineteknologi

Ny specialmaskine skal løse krævende graveopgaver hurtigere, mere præcist og med bedre arbejdsmiljø. Norva24 forventer at investere i flere af den nye type gravesugere i de kommende år

Dansk Erhverv spår fremgang i byggeriet i år

Dansk Erhverv spår fremgang i byggeriet i år

Branchedirektør for byggeri, Katrine Bjerre kvitterer samtidig for, at boligminister Jacob Mark (SF) hiver det store viskelæder frem og fjerne unødvendige regler i Bygningsreglementet