UgensErhverv.dk

Pris til arkitekturprojekt om lavenergibygninger

Projekt om arkitektoniske strategier for fremtidens lavenergibygninger løb med årets ELFORSK PRIS

25-05-2007

Det blev et projekt om arkitektoniske strategier for fremtidens lavenergibygninger, som løb af med hovedprisen, da miljøminister Connie Hedegaard i Experimentarium i Tuborg Havn i dag afslørede vinderen af årets ELFORSK PRIS for det mest nytænkende, mest energibesparende og mest anvendelige projekt, der i det forløbne år er fuldført inden for Dansk Energi’s F&U program.

Projektet – Arkitektur og Energi i godt samspil – har bl.a. udmøntet sig i en bog, der giver konkrete anvisninger på, hvad man som arkitekt skal tage hensyn til, når man planlægger og tegner fremtidens lavenergibygninger: Dagslys, solvarme, råhus og teknik. En bog, som allerede nu bruges som lærebog blandt arkitekter og på landets arkitektskoler til at udvikle samordnede designstrategier for nybyggeri, der er mere fremsynede end selv de sidste nye energibestemmelser anviser.

Projektet blev gennemført som et samarbejde mellem Statens Byggeforskningsinstitut, arkitektvirksomheden vglcph aps, Esbensen Rådgivende Ingeniører, Akademisk Arkitektforening og arkitektskolerne i København og Århus. Og en hovedkonklusion er, at betydelige energibesparelser kan opnås ved at anvende en samordnet designstrategi allerede meget tidligt i designprocessen.

Men 3 andre projekter blev også præsenteret på scenen, idet de var nomineret og fik diplomer for på fremragende vis at anspore til og anvise energibeparelser og energibevidst adfærdsændring – til gavn og glæde for økonomien og miljøet:
Et projekt, som bringer diodelys, fremtidens mest energibesparende lyskilde, nærmere dagligdags realisering. Et projekt om synliggørelse af energiforbruget på alle danske skoler – med indbygget påvirkning af fremtidige generationer. Og endelig et projekt om ganske betydelige energibesparelser ved at sænke vasketemperaturen i alle danske vaskemaskiner og anvende nye miljøvenlige koldvaskemidler – og stadig få rent tøj.

I forbindelse med prisoverrækkelsen havde de 150 særligt indbudte gæster fra erhvervslivet, forskningsverdenen og energibranchen lejlighed til at studere samtlige projekter, der er fuldført i ELFORSK regi siden programmets start i 2002. Og der var også en række provokerende debatindlæg om fremtidig energianvendelse, så mange fik meget – og meget nyt – med hjem fra ELFORSK FORUM 2007.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?

Opladning af elcykel kan være tyveri fra arbejdspladsen

Opladning af elcykel kan være tyveri fra arbejdspladsen

Det er ifølge TEKNIQ ligegyldigt, om medarbejderen tager strøm til sin elcykel eller viskelædere fra skuffen, hvis ikke arbejdsgiveren har givet tilladelse til det

Greve vil have mere styr på byggesagsbehandling

Greve vil have mere styr på byggesagsbehandling

Behandlingstiden på byggesager i Greve Kommune skal ned. Men det er der også behov for

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger