Danske 3XNielsen viser det kommende New Museum of Liverpool frem på byggefagmesse
10-04-2007
Danske 3XNielsen viser det kommende New Museum of Liverpool frem på byggefagmesse
Det nye britiske nationalmuseum, som det danske arkitektfirma 3XNielsen vandt en international arkitektkonkurrence med, skal være færdigbygget med udgangen af 2008 og åbne i 2010.
Men allerede den 17. april 2007 vil det være muligt at få en lille forsmag på, hvordan museet vil fremstå, når det står færdigbygget på Mann Island i den engelske arbejderby.
17. april åbner byggefagmessen Byg ’07 nemlig i Messecenter Herning, og her vil arkitektfirmaet vise en udstilling om det storstilede byggeri, der tages hul på i april som erstatning for det nuværende museum, der var blevet for småt til de mere end 300.000 årlige besøgende.
Budgettet for byggeriet er på 715 mio. kr., og skal munde ud i Liverpools nye kulturelle fyrtårn på 13.000 m2, der vil være i flere niveauer, ligge ved floden og være synlig fra både byen og floden.
3XNielsens udstilling vil være en del af temaudstillingen Den skulpturelle facade.
-los
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Fra Typehus til Drømme Villa
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?
Det er ifølge TEKNIQ ligegyldigt, om medarbejderen tager strøm til sin elcykel eller viskelædere fra skuffen, hvis ikke arbejdsgiveren har givet tilladelse til det
Behandlingstiden på byggesager i Greve Kommune skal ned. Men det er der også behov for
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger