UgensErhverv.dk

Rekonstruktion af Engsø Gruppen

Bestyrelsen i Engsø Gruppen A/S har anmeldt rekonstruktion, for at få sig arbejdsro til at sikre værdierne og den daglige drift i de sunde datterselskaber

17-10-2013

Datterselskabet Skana Entreprise a/s i Glostrup, som udgør 11,5 % af omsætnin-gen i Engsø Gruppen a/s, har under den tidligere ledelse gennemført en række projekter, der har påført selskabet så store tab, at det har påvirket resten af gruppen.

Derfor har Engsø Gruppen a/s i den seneste tid arbejdet med at skaffe finansiering, forlænge lån og styrke likviditeten i koncernen. Bestyrelsen har konkluderet, at der er behov for at skabe arbejdsro til at sikre værdierne og den daglige drift i koncernens sunde datterselskaber.

Gode resultater og ordrer i de tre datterselskaber
Bestyrelsen har på den baggrund besluttet at anmelde rekonstruktion af Engsø Gruppen a/s' moderselskab.

Koncernens tre sunde datterselskaber, Jönsson a/s, Jönsson Invent a/s og Engsø Projektudvikling a/s, er upåvirkede af rekonstruktionen og fortsætter business as usual som selvstændige selskaber. Alle selskaberne viser gode resultater og solide ordrebeholdninger, og der er positive forventninger til den fremtidige indtjening og succes.

Lukker ned for tre andre
Bestyrelsen i Engsø Gruppen a/s har været nødt til at træffe den smertefulde be-slutning at indgive konkursbegæring for datterselskaberne Skana Entreprise a/s, Engsø Vest a/s og svend mortensen a/s. Trods gode værdier, kompetente medarbejdere og et traditionelt håndværk, der rækker mere end 125 år tilbage i tiden, er det ikke lykkedes at finde en finansiel løsning, der kan sikre virksomhedernes fort-satte drift.

I alt 151 medarbejdere er d.d. ansat i de tre selskaber, og det er med dyb bekla-gelse, at det ikke har været muligt at redde selskaberne. 

-jhn

Brochurer

Bureaukrater skal vurdere om virksomheder

Bureaukrater skal vurdere om virksomheder

Virksomheder, der udfører huseftersyn skal autoriseres. Det kommer til at koste cirka 25.000 kroner i etableringsomkostninger

Boligejere overlades til private søgsmål, når huseftersynsordningen ophører

Boligejere overlades til private søgsmål, når huseftersynsordningen ophører

Hvis entreprenøren er gået konkurs, kan den skadelidte rejse et direkte krav mod entreprenørens ansvarsforsikringsselskab ved domstolene

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger