Ikke-organiserede vikarbureauer, der omgår reglerne for at vinde opgaver, skaber et pres for de bureauer, der er organiseret i Dansk Byggeri. Nu ønskes et etisk regelsæt
22-08-2013
Den ulige konkurrence er et voksende problem for de vikarbureauer, der sætter en ære i at behandle deres medarbejdere godt – og som et minimum sikre overenskomstdækkede arbejdsforhold som pension, feriepenge, sygedagpenge og lignende.
- Vi vil være en troværdig branche. Folk skal føle sig trygge i deres ansættelsesforhold, uanset om de er fastansat eller vikar. Konkurrence hører til, men det skal være på fair og lige vilkår. Det duer ikke, at man kan vinde opgaver, alene fordi man udbetaler halv løn og omgås moms- og skatteregler, siger formand Mickey Maymann, Vikarbureauer i Dansk Byggeri.
Opfordrer til medlemskab
Interessegruppen Vikarbureauer i Dansk Byggeri har vedtaget et sæt etiske regler, hvor man ved medlemskab blandt andet forpligter sig til at overholde gældende overenskomster og arbejdsmarkedsregler. Når nye medlemmer er optaget, deltager de efterfølgende i et vejledende møde med Dansk Byggeris jurister, hvor overenskomster, kontrakter, ansættelsesbeviser m.m. gennemgås.
- Det har været en hård tid for byggebranchen, og vikarbureauerne har selvfølgelig også været ramt. Vi håber, at de vikarbureauer, der tilbyder gode ansættelsesvilkår og lønner efter gældende overenskomster, vil pointere det ved at blive medlem af vores interessegruppe, slutter Mickey Maymann.
- kj
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tysk kvalitets siden 1860!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Lad os gøre det sammen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner