De mange idéer for den nye bydel på Carlsberggrunden kan nu studeres på nært hold
12-03-2007
De mange idéer for den nye bydel på Carlsberggrunden kan nu studeres på nært hold
Der var godt med besøgende, da Carlsberg i går for første gang åbnede dørene til de mange forslag for, hvad 19 hektar af den store Carlsberggrund skal udvikles til, når produktionen af øl stopper i Valby med udgangen af 2008.
I nyindrettede udstillingslokaler på 5. og 6. etage kunne de mange besøgende studere de mere end 200 indsendte idéopgaver. Også de over 150 borgerforslag, visioner og idéer som Carlsberg har modtaget, er kommet op at hænge.
Tværfaglige idéer
Tidsfristen for at deltage i idékonkurrencen udløb den 28. februar, og frem til kåringen af vinderne den 22. maj, er der nu kun yderligere fire timer tilbage til at kigge nærmere på, hvilke ideer arkitekter, byplanlæggere, landskabsarkitekter, ingeniører, sociologer, geografer, kunstnere, erhvervsfolk og byens borgere har for området.
De fire timer ligger søndag den 18. marts klokken 11-15, hvor der efter besøget på udstillingen også er mulighed for at smage en gratis øl eller vand i Bar Jacobsen og Bar Carlsberg.
Indgang til udstillingen sker fra Ny Carlsberg Vej.
-los
Tysk kvalitets siden 1860!
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?
Det er ifølge TEKNIQ ligegyldigt, om medarbejderen tager strøm til sin elcykel eller viskelædere fra skuffen, hvis ikke arbejdsgiveren har givet tilladelse til det
Behandlingstiden på byggesager i Greve Kommune skal ned. Men det er der også behov for
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger