UgensErhverv.dk

Det lysner for byggevareeksporten til Tyskland

Selvom byggevareeksporten halter, så anes der lys i horisonten med en positiv fremgang på hovedmarkederne - især Tyskland trækker læsset

20-08-2013

Den danske byggevareeksport kom i andet kvartal op på 9,9 mia. kr., hvilket er en tilbagegang på 3,3 % procent i forhold til samme kvartal sidste år. På årsbasis er der tale om en tilbagegang på 5,9 %. Bag de negative tal gemmer der sig dog en positiv tendens på hovedmarkederne. De danske virksomheder har haft stor eksport af byggematerialer til Tyskland. Således er der en fremgang på 23 %, hvilket især skyldes en stor eksport af jern- og stålkonstruktioner til byggeriet.

- Vi opfordrer virksomhederne til fortsat at fokusere på Tyskland. Det er vores absolut største marked, og det er også her, det klart største potentiale ligger og venter. Vi er positive over fremgangen i andet kvartal og venter nu spændt på at se næste kvartals tal, siger Per Thomas Dahl, der er branchedirektør i Danske Byggematerialer i Dansk Byggeri.

Også eksporten til Norge giver håb for fremtiden. Det seneste år er der således en fremgang på hele 12 %, selvom andet kvartal dog viser en svag tilbagegang på 1,7 %.

- Tendensen i Norge er positiv, og det er virkelig et marked, som virksomhederne næsten har taget til sig som et hjemmemarked, siger Per Thomas Dahl.

Derimod er der lidt at hente i Sverige, hvor seneste kvartal viser en tilbagegang på 17 %, mens eksporten på 12 måneder er faldet med godt 6 %. Den hårde vinter har været lang, og derudover har Sverige generelt været i krise, men bunden skulle nu være nået. Det betyder, at virksomhederne skal holde fast i det svenske marked og slå koldt vand i blodet, hvis de bliver udsat for et stort prispres. Konjunkturforventninger på det svenske byggemarked viser nemlig en svag stigning.

- Virksomheder bør fortsat have mest fokus på nærmarkederne, da disse markeder giver bedst respons på kort sigt, fordi de rent kulturelt ligger tættere på os. På den lange bane kan markeder som USA og Kina dog også være potentielle eksportmarkeder, men det kræver et noget længere strategisk arbejde, siger Per Thomas Dahl.

- mir

Brochurer

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • Københavns Listefabrik

    Københavns Listefabrik

    Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • VinduesPladsen

    VinduesPladsen

    Vinduer, døre, trapper og kviste

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Fyns Kran Udstyr

    Fyns Kran Udstyr

    Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner