UgensErhverv.dk

NanoCover indgår aftale med STARK

De 81 trælastforretninger i STARK kan i fremtiden også rådgive kunderne om produkter med nanoteknologi

06-03-2007



De 81 trælastforretninger i STARK kan i fremtiden også rådgive kunderne om produkter med nanoteknologi


Aftalen medfører, at de 81 trælastforretninger, der indgår i STARKS kæde, fremover også vil kunne både rådgive om og forhandle et bredt udbud af NanoCovers produkter.

Hos STARK har man længe ønsket at udvide kædens varesortiment med netop produkter til overfladebehandling baseret på nanoteknologi.

-Der er ingen tvivl om, at nanoteknologien er kommet for at blive. Derfor har vi i STARK da også været på udkig efter en leverandør. Det har taget lidt længere tid end normalt, da markedet for nanoteknologi stadig er meget ungt. Det er ikke alle leverandører, der er lige seriøse, siger Kai Ove Hoffmann, produktgruppechef i STARK.

Hos NanoCover glæder man sig naturligvis også over aftalen.

- For os er det vigtigt, at kunderne får en sober, kvalificeret og faglig rådgivning, inden de køber og bruger vores produkter. Jeg er slet ikke i tvivl om, at STARK netop besidder de kvaliteter, siger Henrik Vester, adm. direktør i NanoCover Scandinavia.

-sbo

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Minister afviser at tage stilling til gigantisk solcelleprojekt

Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?

Opladning af elcykel kan være tyveri fra arbejdspladsen

Opladning af elcykel kan være tyveri fra arbejdspladsen

Det er ifølge TEKNIQ ligegyldigt, om medarbejderen tager strøm til sin elcykel eller viskelædere fra skuffen, hvis ikke arbejdsgiveren har givet tilladelse til det

Greve vil have mere styr på byggesagsbehandling

Greve vil have mere styr på byggesagsbehandling

Behandlingstiden på byggesager i Greve Kommune skal ned. Men det er der også behov for

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger