Gds-kurser for kvinder fortsætter med at tiltrække deltagere, der vil lære at bruge hammer, bor og stiksav selv
28-02-2007
Gds-kurser for kvinder fortsætter med at tiltrække deltagere, der vil lære at bruge hammer, bor og stiksav selv
Silvan, som den 8. marts udgiver første nummer af livsstils- og gds-magasinet Vinkel til både gds-mænd og -kvinder, har bevis for, at kvinderne gerne vil gøre det selv, når der skal repareres, bygges om eller til.
Silvans Gør-Det-Selv skoler kun for kvinder fortsætter nemlig med at tiltrække deltagere, der gerne vil lære at bruge eksempelvis el-værktøj eller sætte væv og filt op.
Tidligere var der mænd og kvinder på samme hold, men Silvan erfarede, at selvom kvinderne virkede interesserede, holdt de sig tilbage med spørgsmål, når der også var mænd til stede. Det tog man konsekvensen af, og det er nu tredje år, Silvan tilbyder kurser kun for kvinder, og byggevarekæden forventer 5000 gds-kvinder på kurserne i løbet af 2007.
Mod på svære opgaver
Gds-kurserne holdes typisk en hverdagsaften klokken 17-19, og deltagerne får både teoretisk og praktisk viden og erfaringer med hjem fra de gratis kurser. Fælles for deltagerne er, at de har lyst til at prøve selv.
- Faktisk oplever vi, at jo mere udfordrende, jo mere interessant synes kvinderne, at det er. De har mod på håndværksmæssige svære opgaver som f.eks. at lægge fliser i et badeværelse. Kvinderne oplever, at de kan håndtere større og sværere opgaver, end de troede, fortæller Freddy Lauridsen, HR- og udviklingsdirektør i Silvan.
-los
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning og Miljøsanering
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?
Det er ifølge TEKNIQ ligegyldigt, om medarbejderen tager strøm til sin elcykel eller viskelædere fra skuffen, hvis ikke arbejdsgiveren har givet tilladelse til det
Behandlingstiden på byggesager i Greve Kommune skal ned. Men det er der også behov for
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger