UgensErhverv.dk
Ny administrerende direktør hos fischerWilliam Pio, ny administrerende direktør i fischer

Ny administrerende direktør hos fischer

fischer i Køge har pr. 1. august ansat William Pio som administrerende direktør

30-07-2013

William Pio afløser Thomas Bendixen, der efter 1½ år i spidsen for fischer i Danmark, Norge, Sverige og Finland nu avancerer til et job i fischers hovedsæde i Tyskland. Thomas Bendixen får fremover titel af Regional Director i fischer-koncernen med ansvar for alle fischers europæiske og mellemøstlige markeder – på nær det tyske og italienske marked, som fortsat ledes af de nuværende landechefer.

William Pio kommer senest fra et job som Managing Director for Skandinavien hos Wienerberger. Han har tidligere bestridt en række stillinger som leder i forskellige byggevarevirksomheder. F.eks. har han været General Manager i Ecophon Saint Gobain, Country Manager hos Daloc og salgschef hos VELUX Danmark.
William Pio understreger, at det vigtigheden af at styrke og udbygge salget i Danmark i et samarbejde med nuværende og kommende forhandlere, som, William Pio mener, er fischers naturlige partnere til fælles vækst. En grundlæggende filosofi i fischer-koncernen er at skabe resultater til gavn for både samarbejdspartnere og slutbrugerne. En filosofi som William Pio glæder sig til at leve op til.

- Vores ressourcer i fischer A/S skal målrettes yderligere, så vi får et endnu bedre salg af dybler, skruer, befæstigelse og know how til håndværkere og til større projekter via forhandlerne, siger han.

- kj

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner