MT Højgaard oplever byggeboom langs de nye indfaldsveje i Trekantsområdet.
23-02-2007
MT Højgaard oplever byggeboom langs de nye indfaldsveje i Trekantsområdet
Let tilgængelighed for biltrafik er altafgørende, når virksomhederne skal vælge beliggenhed for deres nye forretning.
Det opleves særligt i det jyske Trekantområde, hvor motorvejene til alle dele af landet krydser hinanden.
- Der er et stort ønske fra virksomheder og butikker om at etablere sig synlige steder, hvor det er let at komme til med bil, siger salgschef Jan Hollænder fra MT Højgaard i Fredericia, der for øjeblikket oplever et boom at nye byggerier langs de indfaldsvejene i Trekantområdet.
Entreprenøren er netop ved at lægge sidste hånd på Garant Vejle-tæppers nye butik i Vejle Nord. Og også her var infrastrukturen afgørende for valget af beliggenheden.
- Det er det helt rigtige sted for en butik som vores. Der foregår en masse aktiviteter langs den nye nordlige omfartsvej, og folk kan nemt komme til at parkere, og de kan let komme til stedet, uanset fra hvilken retning de kommer, forklarer direktør Kaj Herse, fra Burcharth Holding i Kolding, der udover tæppebutikken i Vejle har yderligere fem tæppeforretninger i Trekantsområdet og Sydjylland.
- nn
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Fra Typehus til Drømme Villa
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Vinduer, døre, trapper og kviste
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?
Det er ifølge TEKNIQ ligegyldigt, om medarbejderen tager strøm til sin elcykel eller viskelædere fra skuffen, hvis ikke arbejdsgiveren har givet tilladelse til det
Behandlingstiden på byggesager i Greve Kommune skal ned. Men det er der også behov for
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger