Flere it-løsninger til håndværksmestrene giver muligheder for bedre drift.
25-05-2004
Byggebranchen har haft ry for at være meget konservativ, når det kommer til brug af it i produktionen. Men billedet er ved at vende, og i dag bruges kommunikation over internet og mobiltelefoner i stadigt stigende omfang.
Flere og flere af de store entreprenørvirksomheder og rådgivere arbejder i netværk, og der bruges elektroniske programmer til at udveksle kalkulationer, tegninger, tilbudsgivning mv. mellem parterne i større byggerier.
Men nu rykker det også på mesterplan. Håndværksmesteren har fået flere muligheder for at bruge ny teknik til at styre administration og drift – for eksempel med mobiltelefoner.
Mobiltelefonen giver i dag en større fleksibilitet og bedre mulighed for at styre resurseforbruget i virksomheden. Det gælder lige fra almindelig dokumentstyring, e-handel, tilbudsgivning og til at holde styr på forbruget af timer, materiel og materialer på de enkelte opgaver.
- Vi er kommet ud af udviklingsfasen, og i dag er der flere fuldt færdige it-løsninger til håndværksmestre og deres personale, som kan spare dem mange penge og resurser, siger Anders Thomsen, chefkonsulent hos Teknologisk Institut og specialist i mobile it-løsninger.
- Det er især på service- og spjældopgaver, der er penge at hente på at bruge it. Her kan man få et langt større gennemløb i virksomheden, som kan være med til at give flere opgaver og til at spare penge på resurseforbruget, siger Anders Thomsen, der især har beskæftiget sig med løsninger til el, vvs og tømrerfagene.
- Men håndværksvirksomheder i alle brancher vil kunne have gavn af at bruge it i virksomheden, siger Anders Thomsen, der nu ser den store opgave i at udbrede kendskabet til virksomhederne om de mange muligheder, den nye teknologi åbner op for.
-mir
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Fra Typehus til Drømme Villa
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Nedbrydning og Miljøsanering
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Aftalen skaber grundlaget for at medarbejdere og virksomheder kan sikre ordentlige arbejdsvilkår samt fair konkurrence på et af Europas største grænseoverskridende infrastrukturprojekter
Det er ikke kun i København, der mangler flere boliger med en lavere husleje. Det gælder for eksempel også New York, Paris og Barcelona. Men byggeri står for 37 procent af de globale CO2-udledninger