Sammenlægningen skal godkendes på organisationernes generalforsamlinger den 22. marts.
13-02-2007
Byggemateriale-producenterne gør nu samlet front. Bestyrelserne i Byggevareleverandørforeningen, BLF, og Byggematerialeindustrien, BI, har anbefalet en fusion af de to organisationer til deres respektive generalforsamlinger, der begge afholdes den 22 marts.
Når fusionen er vedtaget bliver navnet fremover Byggematerialebranchen med adresse hos DI på Rådhuspladsen.
- Det er en stor fordel, at vi nu får én forening til at repræsentere byggematerialebranchens sag. Vi opnår en bredere og mere sikker profil ved at dække såvel producenter som øvrige leverandører. Vi styrker os i forhold til samspillet med de øvrige aktører i byggeriets værdikæde, og vi fremmer gennemskueligheden og dermed den politiske gennemslagskraft for både medlemmer og andre interessenter, herunder presse og myndigheder, begrunder formand for BI, Carl Trock fusionen.
Den nye organisation kommer til at repræsentere godt 300 virksomheder med tilsammen 40.000 ansatte.
- mir
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tysk kvalitets siden 1860!
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Er 2½ millioner kvadratmeter solcelleanlæg mindre skadeligt for naturen end en lagerhal på 200 kvadratmeter?
Det er ifølge TEKNIQ ligegyldigt, om medarbejderen tager strøm til sin elcykel eller viskelædere fra skuffen, hvis ikke arbejdsgiveren har givet tilladelse til det
Behandlingstiden på byggesager i Greve Kommune skal ned. Men det er der også behov for
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger