Hovedstaden på Kronprinsesse Marys fødeø får havnepromenade af dansk landskabsarkitekt.
06-02-2007
Hovedstaden på Kronprinsesse Marys fødeø får havnepromenade af dansk landskabsarkitekt
Af Niels Nielsen
Landskabsarkitekten Jeppe Aagaard Andersen blev den ene af tre vindere i den netop afholdte arkitektkonkurrence om en ny udformning af havnen i Hobard på Tasmanien.
I alt 280 projekter fra 51 nationer var indsendt til konkurrencen.
De to øvrige vindere var lokale, den ene fra Sydney og den anden fra selve Hobard.
Alligevel fremhæves Jeppe Aagaard Andersens projekt særligt af dommerkomitéen.
- Jeppe Aagaard Andersens forslag udgør en overraskende vision for hvordan Hobart kan komme tilm at se ud. Vi takker ham for hans indsats og ser frem til at komme i gang med debatten om hvordan havnefronten kan bevæge sig væk fra at være et sted forbeholdt biler til at være et sted for mennesker, siger Jeff Gilmore, direktør for Sullivans Cove Waterfront Authority.
Jeppe Aagaard Andersen har base i Helsingør, og havde derfor til lejligheden allieret sig med et hold af unge australske landskabarkitekter.
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tagdækkernes faldsikringssystem
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Flere kommuner vælger strømpeforing af vejbrønde og stikledninger, før ny asfalt lægges. Metoden forlænger levetiden på infrastrukturen og reducerer CO2, fremhæver entreprenørvirksomheden Nordkysten
Ny dansk metode gør det muligt med op til 90 procents sikkerhed at afgøre, om fugt i bygninger skyldes utætte kloakker, så unødige og dyre afvandingsløsninger kan undgås